1. Anasayfa
 2. Yemek

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

Günümüzde çoğu evde, 6 kişilik yemek masası bir arada vakit geçirmek, evde kutlamalar yapmak veya arkadaşlarınızla yemek yiyebilmek için vazgeçilmez bir ekipman olarak kabul ediliyor. Fakat, 6 kişilik yemek masalarının doğru ölçülerinin ne olduğu konusunda biraz kafa karışıklığı olabilir. Bu makalede, 6 kişilik yemek masası ölçüleri hakkında önemli bilgiler edineceksiniz.

Öncelikle, 6 kişilik yemek masasının uzunluğu ortalama 120 ila 135 cm arasında değişiyor. Genişliği ise 90 cm’den başlayan ve 140 cm’ye kadar değişebilen genişliklerde olabilir. Bu ölçüler masanın üzerinde herhangi bir şey olmasa bile, her kişi rahatlıkla oturabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, masanın uzunluğunu her bir kişi için ortalama 30 cm’den fazla olmasına özen gösterin. Ayrıca, masanın en az 25 cm derinliğe sahip olması çok önemlidir. Eğer masa bir eğimlere sahipse, her kişi yaklaşık 10 cm ilave alanına sahip olmalıdır.

Bir diğer önemli nokta, 6 kişilik yemek masasının yüksekliğinin ne olması gerektiğidir. Bir masanın standart yüksekliği 75 cm’dir. Fakat, yüksekliği 7 cm ila 5 cm arasında değişebilir. Bu ölçüler masanın yardımcı eşyalarının da etkilenebileceği anlamına gelir. Örneğin, eğer masaya iki kişilik koltuklar oturtulacaksa, masanın yüksekliğinin en az 77 cm olmasına dikkat edilmelidir.

6 kişilik yemek masası ölçülerine dikkat ederek, masanın her biri için yeterli alana sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, arkadaşlarınızla vakit geçirirken, size ve arkadaşlarınıza mümkün olan en iyi deneyimleri yaşatabilirsiniz.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir yemek masası seçerken, özellikle 6 kişilik bir yemek masası, dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. En önemli etkenler arasında yemek masasının boyutu, şekli, malzemesi ve fiyatıdır. Bir yemek masasının boyutu, genellikle şekline bağlıdır ve daha sonra seçilecek sandalyelerin sayısını belirler.

Genellikle 6 kişilik yemek masaları, yaklaşık 8 ila 10 metre kare arasında olması gereken bir masa üzerine oturulabilir. Ayrıca, çok amaçlı olduğu için genellikle, oturma alanının tam ortasında, üzerine süslemeler veya bitkisel çiçekler koyabileceğiniz bir tasarıma sahip olmalıdır.

6 kişilik yemek masasının şekli, genellikle size ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Daire veya kare şekiller, çoğu zaman daha kompakt ve şık görünürken, geniş oval veya dikdörtgen masalar, daha fazla insanın rahatça oturabileceği daha geniş alanlar sağlayabilir. Yemek masasının malzemesi, çoğunlukla ahşap, metal, cam veya plastikten üretilir. Ahşap, çoğunlukla taşınması kolay ve sürekli olarak kullanılabilir duruma getirilebilir bir seçimdir. Cam, aynı zamanda çok dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması nedeniyle daha popülerdir. Plastik, çoğunlukla ucuzdur ve çok kolay taşınabilir.

6 kişilik yemek masaları, genellikle 400-500 TL ile 1000-1500 TL arasında değişen fiyatlar arasındadır. Fiyata malzemenin ne olduğu, şeklinin ne olduğu ve oluklu veya düz olduğu gibi özellikler de dahil olmaktadır. Ayrıca, takım sandalyeler ve diğer eşyalar da dahil edildiğinde masanın fiyatının daha da arttığını unutmayın.

Bu makalede, 6 kişilik yemek masası seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Bunlar, masa boyutu, şekli, malzeme ve fiyatıdır. Tüm bu etkenleri dikkatli bir şekilde değerlendirerek ve size en uygun olanı seçerek, çok konforlu bir yemek masası edinebilirsiniz.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Boyutları

Bir yemek masası almaya karar verdiğinizde, önemli olan çoğu şeyden önce, düşünülmesi gereken önemli bir konu, masanızın büyüklüğüdür. 6 kişilik yemek masası genellikle ev veya ofis ortamlarında kullanılmaktadır. 6 kişilik yemek masaları genellikle ortalama 1.80 metre genişliğinde ve 1.20 metre uzunluğunda bulunur. Amacınız masanızı, yemek yemek için kullanmak ise, 6 kişilik yemek masası için ortalama en az 1.60 metre genişliğinde ve en az 1 metre uzunluğunda bir masa almanız önerilmektedir.

6 kişilik yemek masası, genellikle kaliteli ahşap, plastik, metal veya kompozit malzemelerden üretilmiştir. Çoğu 6 kişilik yemek masası, kullanım kolaylığı sebebiyle katlanabilir özelliktedir. 6 kişilik yemek masaları, genellikle kolay kurulumlu, kendinden monte ve az temizleme gerektiren modellerdir. Hatta bazı modellerin ayakları vardır; bu, masayı daha da rahat tutmak için tasarlanmıştır. 6 kişilik yemek masasının diğer modellerle karşılaştırıldığında, hafifliği bulunmaktadır.

6 kişilik yemek masasının fiyatları, model ve malzemeye bağlı olarak değişmektedir. Genellikle, ekonomik 6 kişilik yemek masaları 200-500 TL arasında değişmektedir. Lüks 6 kişilik yemek masaları ise 1000 TL ve üzerinde fiyatlandırılmaktadır.

6 kişilik yemek masası alırken, çok fazla para harcamadan ve kaliteli bir masa almak için bütçenizi odaklayabileceğiniz birçok arama seçeneği olduğunu unutmayın. Göz önünde bulunduracağınız diğer konular, masanın kalitesi, görünüşü, kullanım alanı ve özellikleridir. Ayrıca, almak istediğiniz 6 kişilik yemek masası modelinin, evinizdeki mevcut mobilyalarla uyumlu olması ve oraya tam olarak sığması da önemlidir.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masasının Farklı Stillere Uygunluğu

6 kişilik yemek masası ölçüleri, stil ve renkleri ile evinize güzellik katacaktır. 6 kişilik yemek masası, büyük bir aile için ideal bir seçenek olacak ve aile için vazgeçilmez bir cömertliğe sahip olacaktır. 6 kişilik yemek masası stillere göre değişiklik gösterebilir, klasik, modern ya da vintage tarzı olabilir. Türlerine göre malzemelerinde de değişiklik olabilir. Ahşap, metal veya taş olarak yemek masası seçebilirsiniz. Ahşap yemek masaları, evlerde kullanılan en popüler yemek masası türüdür. Ahşap masalar üç farklı türde bulunur. Kontrplak, mermer veya tek bir ahşap parçasıdır. Metal yemek masaları hem modern hem de klasik arayüzünü sunacaktır. Metal masalarda alüminyum, sac veya paslanmaz çelik olarak bulunur. Taş yemek masaları ise kalıcılık ve şıklığın ön planda olduğu zarif yemek masalarıdır. Şelale kaya taşından ya da buzul kaya taşından üretilmiş taş masalar mevcuttur.

6 kişilik yemek masası ölçüleri de değişkenlik gösterebilir. Masanın standart ölçüleri 180 cm uzunluk, 90 cm genişlik ve 75 cm yüksekliktir. Masalar daha küçük ölçülerde de bulunur. Bu, odanız için kullanılacak alanı dikkate alınarak bir yemek masası seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

6 kişilik yemek masalarının fiyatları da, masanın türüne, ölçülerine ve malzemesine göre değişiklik gösterir. Genellikle, masaların fiyatları 300-600 $ arasında değişmektedir.

6 kişilik yemek masası, evinizin içine konfor ve çizgiler katacaktır. Tarzınıza ve ekonomik durumunuza göre seçim yaparak masayı evinize katılmaktan kesinlikle mutlu olacaksınız.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masasının Üretim malzemeleri

Artık her evin vazgeçilmezim parçası haline gelmiş olan 6 kişilik yemek masaları her zaman kullanımda olan takım mobilyalardandır. İç mekanlarda ev ya da okul öğrenci yemek odalarında tercih edilen masaların üretim malzemelerinin önemi büyüktür. Bunun yanı sıra 6 kişilik yemek masasının ölçüleri de ev ya da okul oturma odasına göre değişebilir.

6 kişilik yemek masaları çoğu zaman ahşap üretim malzemelerinden üretilir. Genellikle kullanılan üretim malzemeleri; kereste, mermer ya da mdf’dir. Kereste veya MDF üretim malzemeleri ahşap parçalardan yapılmış olup çok yönlü kullanılır. Bu malzemeler dayanıklı ve hava koşullarına karşı oldukça mukavemetlidir. Her birinin ayrı bir kullanım alanı vardır.

6 kişilik yemek masalarının ölçüleri değişkenlik gösteriyor. Standart ölçüleri genellikle 150cm x 90cm’dir. Ancak ölçüler, ev ya da okul oturma odası için ne kadar yer ayırıldığına göre değişebilir. Bunun yanı sıra, eklenen sandalyeler de masanın ölçülerini etkileyebilir.

6 kişilik yemek masalarının özellikleri de oldukça farklıdır. Örneğin, dökme demirden yapılmış masaların süsleme fikirleri, dekorasyonlar ve ahşap masa üretim malzemelerinin dekoratif özelliklerini barındırabilir. Ahşap masaların üretim malzemeleri ise genellikle meşe, kiraz, kestane, mahogany, çam, ceviz gibi farklı ahşap çeşitlerinden yapılır.

6 kişilik yemek masalarının fiyatları da çeşitli bütçelere göre değişiklik gösterir. Ahşap üretim masalarının fiyatları genellikle arasında 200-1200 TL arasında değişir. Bu fiyatlar, üretim malzemelerine, boyutlara ve ekstra özelliklerine göre değişebilir.

6 kişilik yemek masası ölçüleri de çeşitli bütçelere göre değişebilen yemek masalarının tercih edilmesinde önemli bir kriterdir. Ancak, üretim malzemeleri ve özellikleri de önemlidir. Masanın yapımında kullanılan üretim malzemeleri, fiyatları, özellikleri, ölçüleri ve ekstra özellikleri önemlidir. Yemek masasını seçerken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masasının Bakım ve Temizlik Gereksinimleri

Yemek masaları, evlerimiz için çok önemli bir mekândır. Ailemizin toplu halde toplandığı ve akşam yemeklerinin yendiği yemek masaları, eğlenceli anların yaşandığı, sofra masaları olarak da adlandırılan mekânlardır. Bu nedenle, 6 kişilik yemek masalarının günlük bakım ve temizlik gereksinimleri çok önemlidir.

Öncelikle, 6 kişilik yemek masasının ölçüleri önemlidir. Masalar genellikle eklemeli veya sabit yapılı olabilir ve genellikle kare, dikdörtgen veya üçgen şeklinde tasarlanmıştır. Genellikle, bir 6 kişilik yemek masası, 90 ila 150 cm uzunlukta, 70-90 cm genişliğinde ve 75-90 cm yüksekliğindedir. Yemek masasının boyutları, masanın modeline ve kullanılan malzemelerine bağlı olarak değişecektir.

6 kişilik yemek masalarının günlük temizlik gereksinimleri de çok önemlidir. Masanın her kullanımından sonra kurulayın. Masaya sıcak su, nötr sabun veya deterjan ile silin. Masada sıvılar veya yemekler kalırsa, hemen çıkartın. Masa üzerindeki kirlerin parlayıcılık kazanmasını önlemek için, masa üzerine düzenli olarak parlatıcı ürünler sürülebilir. Masanın her hafta cilalanması veya parlatılması gerekmektedir. Yemek masalarını temiz tutmak için her hafta pamuklu bir bez ile silkin.

6 kişilik yemek masaları bakım ve temizlik gereksinimleri kadar, aynı zamanda masa üzerindeki ek aksesuarların da temizliği önemlidir. Yemek masasındaki bardaklar, kaşıklar, çatal ve diğer aksesuarlar için, sıcak su, nötr sabun ve deterjan ile silin. Ek aksesuarları temiz tutmak için, her hafta bu aksesuarları silmek yeterli olacaktır.

6 kişilik yemek masalarının bakım ve temizlik gereksinimlerini karşılamak için, doğru malzemelerin kullanılması önemlidir. Bakım ve temizlik için kullanılacak malzemelerin, masa üzerindeki derzleri, kenarları veya ek aksesuarları zarar vermemesine dikkat edin. Aksi takdirde, masa üzerindeki kaplama veya ek aksesuarların görünüşü bozulabilir. Ayrıca, masanın kullanım ömrünü uzatmak için, masaya kirletici maddelerin sürülmemesi önemlidir.

6 Kişilik yemek masasının bakım ve temizlik gereksinimleri, masanın modeline ve üretilen malzemeye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle, 6 kişilik yemek masasının bakım ve temizlik gereksinimlerini belirlemek için, masanın ölçülerini ve kullanılan malzemelerini kontrol etmek gerekir. Çoğu durumda, 6 kişilik yemek masasının günlük temizlik, haftalık cila veya parlama işlemleri ile bakımı kolaydır.

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

6 kişilik yuvarlak bir yemek masasının asgari çapı 138 cm, en ideal çap ölçüsü ise 150 cm olmalıdır. 6 Kişilik Oval Yemek Masası Ölçüleri 6 kişilik oval bir yemek masasının asgari ölçüsü 90 x 150 cm olmalı, ideal ölçüleri ise 100 x 180 cm olmalıdır.

Git

6 kişilik yemek masası ölçüleri

Eviniz İçin İdeal Yemek Masası Ölçüleri Nelerdir?

Bu doğrultuda 6 kişilik kare yemek masası için ortalama ölçüler 130 cm, dikdörtgen yemek masası için 180×90, yuvarlak yemek masası için 150 cm’dir. Örneğin Piero Yemek Masası, 6 kişilik bir aile için en şık yemek seçeneklerden bir tanesidir. Öte yandan yine doğru bir masa tasarımı ile 8 kişilik bir alan da yaratmak mümkündür.

Git

6 kişilik yemek masası ölçüleri

Yemek Masası Ölçüleri: İdeal Boyutları ve Seçim İpuçları

Alışverişinizde, ufak bir not olması için sizlere kişi sayısına göre önerilen yemek masası ölçülerini ifade etmek isteriz. 4 kişilik yemek masası ölçüleri: 120 cm ile 140 cm uzunluğunda ve 70 cm ile 90 cm genişliğinde olabilir. 6 kişilik yemek masası ölçüleri: 160 cm ile 200 cm uzunluğunda ve 80 cm ile 100 cm .

Git

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Fiyatları ve Modelleri

6 Kişilik Yemek Masası modelleri ile aradığın yeni sezon ürünler, sevdiğin markalarla Trendyol’da. 6 Kişilik Yemek Masası çeşitlerini indirimli fiyatlarla almak için tıkla Bu ölçü, masa açıldığında elde edilen değeri ifade eder. Masa kapalıyken ise 80 x 130 cm büyüklükten oluşur. Bu sayede 6 kişi rahatlıkla .

Git

6 kişilik yemek masası ölçüleri

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

6 kişilik dikdörtgen bir yemek masasının ideal ölçüleri 90 cm derinlik x 180 cm genişlik olacaktır. Rahat bir şekilde vücudu yormadan oturmak için önerilen yükseklik 75 cm’dir. 6 kişilik yuvarlak bir yemek masasının ideal ölçüsü dediğimizde, yuvarlak yemek masasının çapı 150 cm. olmalıdır. Eviniz için mükemmel bir yemek masası mı arıyorsunuz?.

Git

Yemek Masası Ölçüleri Güncel Ölçüler +5 2023

6 kişilik yemek masası ölçüleri nedir? Masanın büyüklüğüne göre değişebilir. Ancak genellikle, 6 kişilik yemek masalarının uzunluğu 180 ila 220 cm arasında olur ve genişliği 90 ila 120 cm arasında olabilir. Bu ölçüler, masada rahatlıkla yemek yiyebilecek yeterli alan sağlar ve masada oturacak 6 kişi için yeterli .

Git

Mutfak Masası Ölçüleri Kaç Cm? 6 Kişilik, 4 ve 8 Kişilik Yemek Masa

Bir yemek masası etrafında yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için, duvar, kapı, pencere veya mobilya olsun, en yakın engelden ölçülen açıklık alanı için minimum 30–36 inç 76 cm uzunluğa ihtiyacınız vardır.

Git

Yemek Masası Ölçüleri

6 kişilik oval yemek masası için standart ölçüler: 36 x 60 inç 90 x 152 cm veya 42 x 72 inç 106 x 182 cm 8 kişilik oval yemek masası için standart ölçüler: 36 x 72 inç 90 x 182 veya 44 x 84 inç 112 x 210 cm uzunluklarında tercih etmelisiniz. İlgini Çekebilir: Mudo Yemek Masası Modelleri Standart Kare Masa Ölçüleri.

Git

Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

1.3 6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri 1.4 8 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri 1.5 10 – 12 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri Kişi Sayısına Göre Yemek Masası Ölçüleri Standart yemek masası ölçüleri masanın kaç kişilik olduğuna göre değişir.

Git

6 Kişilik Yemek Masası Modelleri ve Fiyatları

6 Kişilik Yemek Masaları İnternetten Satılanlar Sıralama Renk Fonksiyon Kategori Fiyat Tüm Filtreler Seçtiğiniz kriterlere uygun ürün bulunmamaktadır.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir