1. Anasayfa
 2. Otomobil

Araba Üzerine Kredi Çekme Şartları

Araba Üzerine Kredi Çekme Şartları

Bugün araba almak isteyenlere çoğu banka ve finans kuruluşu, kredi çekme imkanı sunmaktadır. Kredi çekme, araba satın almak isteyenler için özellikle cazip bir seçenek olmaya başlamıştır. Ancak araba üzerine kredi çekmek için birtakım şartları karşılamanız gerekebilir. Bu şartlar arasında, araba satın almak istediğiniz ortamın kanunlarına uygun olması önemli bir konudur.

Ayrıca yapılacak araba satın alımına banka veya finans kuruluşu tarafından kredi çekilmesi için, size belirli bir miktarın üzerinde bir kredi notu notu olması gerekebilir. Her banka veya finans kuruluşu araba alımı için gerekli kredi notu miktarını değişiklik gösterebilir. Kredi puanınızın aranılan miktarın altında olması durumunda kredi başvurusu reddedilebilir.

Bir diğer araba üzerine kredi çekme şartı, araba alınmadan önce arabanın özelliklerini, değerini ve fiyatını incelemektir. Kredi başvurunuzu yaparken, arabanın tüm bilgileri sizden istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekebilir. Aksi takdirde banka veya finans kuruluşu, kredi başvurunuzu reddedebilir.

Son olarak, araba üzerine kredi çekme işlemi sırasında, banka veya finans kuruluşu tarafından istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekebilir. Bu belgeler arasında, arabanın satın alınması için gerekli olan ön ödeme miktarını gösteren banka hesap çekleri, araba satın alma için ödenen kredi miktarını gösteren makbuzlar ve arabayı satın alan kişinin kimlik belgesi de olabilir.

Her banka ve finans kuruluşu araba üzerine kredi çekme işlemlerinde talep edeceği şartları değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak, araba satın almak istediğiniz ortamın kanunlarına uygun olması, kredi notunun belirli bir miktarın üzerinde olması, arabanın özelliklerini, değerini ve fiyatını incelemek ve istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmak gerektiği ortadadır.

araba üzerine kredi çekme şartları

Kredi çekme avantajları

Kredi çekme avantajları araba almak isteyenler için tüm seçenekler arasında en uygun alternative olarak kabul edilmektedir. Kredi çekerek araba almak için kişinin kredi notu, araba ve taksit miktarı üzerinden kredi çekme şartları belirlenmektedir. Kredi çekme avantajları şunlardır:

 • Kredi çekilebilecek küçük miktarlardan büyük miktarlara kadar farklı seçenekler vardır.
 • Kredi çekme işlemi, araba satın alan kişinin kredi notuna göre uygun faiz oranları ile gerçekleştirilmektedir.
 • Kredi çekme işlemi, arabanın çıkış fiyatından daha uygun bir fiyatla gerçekleştirilebilmektedir.
 • Kredi çekme işlemi, arabanın özelliklerine göre uygun taksitlerle yapılabilmektedir.
 • Kredi çekme işlemi, arabanın satın alınmasından sonraki bakım ve onarım giderlerini kapsamaktadır.

Kredi çekme şartlarının tümünün karşılanması kişinin arabadan maksimum fayda sağlamasını sağlayacaktır. Kredi çekme işlemi öncesinde arabanın özellikleri, bakım ve onarım giderleri, çıkış fiyatı, taksitleri ve faiz oranları gibi konuların tümünün çok iyi incelenmesi gerekmektedir.

Kredi çekme avantajları, araba satın almak isteyenlerin kolaylıkla araba sahibi olmasını sağlamaktadır. Kredi çekme işlemi, arabanın özelliklerine göre uygun taksitlerle uygun faiz oranlarıyla gerçekleştiği için, araba satın almak isteyenlerin arabanın fiyatından daha ucuz bir fiyatla araba sahibi olmasını sağlamaktadır.

araba üzerine kredi çekme şartları

Kredi çekme kuralları

Günümüzde araba satın almak çoğu insan için büyük bir yük olabilmektedir. Bir araba satın almak isteyen kişiler, bütçelerini zorlayacak kadar pahalı olabileceğinden, kredi çekmenin gittikçe daha popüler hale gelmesi hiç şaşırtıcı değil.

Kredi çekme, araba satın almak ve aracını ödemek için bir kişinin bazı görevleri yerine getirmesi gereken bir süreçtir. Kişinin başvuru yaptığı bankaya bağlı olarak, krediye başvuranlara başvuruma bağlı olarak, kredi çekme kuralları değişebilmektedir. Ancak aşağıda belirtilen bazı genel kurallar, araba kredisi çekmek için yerine getirilmesi gereken temel görevleri ifade etmektedir.

Kredi Çekme Kuralları:

1. Kredi çekmek isteyen kişinin toplam geliri belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekir. Belirli bir seviyenin üzerinde olması gerektiğinden, bankaların kredi verirken kişinin sağlam bir gelir kaynağı olup olmadığını göz önünde bulundurması gerekmektedir.

2. Kredi çekilmesi durumunda aylık taksit ödemesi yapılması gereken tutarın ilgili bankanın kredi çekme limitleri dahilinde olması gerekir.

3. Kredi çekmek isteyen kişi, kara listeye kayıtlı olmamalıdır.

4. Kredi çekmek isteyen kişi, kredi için gerekli olan belgeleri (nüfus cüzdanı, banka hesap bilgileri gibi) tam olarak bankaya teslim etmek zorundadır.

5. Kişinin aracın üzerine kredi çekmesi durumunda, aracın satın alımı için ödenen tutarın belirli bir miktardaki bir depozitoyla karşılanması gerekmektedir. Bu depozito, kişinin aracının satın alımından sonraki ödemelerinin yapılmış olması durumunda geri ödenmektedir.

6. Kredi çekme işlemleri sırasında, kişinin aracın satın alımı için gerekli olan belgeleri bankaya teslim etmesi gerekir. Bu belgeler arasında, kişinin nüfus cüzdanının örneği, alınan aracın teslimat belgesi (KDV dahil faturası), aracın plakası, emisyon raporu, trafik sigortası ve aracın kasko poliçesi sayılabilir.

7. Kredi çekmek isteyen kişinin, aracın satın alımını finanse etmek için gerekli olan tutarın kendisine ait olduğunun doğrulanması gerekmektedir.

Bu yedi kural, araba üzerine kredi çekmek isteyen kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken temel kurallardır. Ancak, ilgili bankaya bağlı olarak, bu kurallardan bazıları değişebilmektedir. Kişilerin kredi çekmeden önce bankaya başvurarak, kredi çekme şartları ve limitleri hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

araba üzerine kredi çekme şartları

Gerekli belgeler

Araba üzerine kredi çekerken, gerekli belgelerin tamamlanması kredi almak için mutlaka gereken önemli bir adımdır. Bu gerekli belgeler arasında kimlik, evraklar (polis, icra takibatı olmama gibi), kredi analiz raporu (en az 6 ay geçmiş banka hesap ekstresi göstermek için) ve son olarak aracın satın alınması için ödenen ücretin kontrol edilmesi yer almaktadır.

Kimlik, vatandaşlık kimliği veya ehliyet, çoğunlukla kredi almak için gereken ilk belgedir. Tüm kimlik belgelerinin geçerliliği doğrulanmalı ve sahte belgeleri göndermek, haksız kazanç elde etmek veya kişisel bilgilerin kötüye kullanılmasını önlemek için güvenlik amaçlıdır.

Evraklar arasında, kredi almaya ilgili özel evraklar ve istisnai durumlarda kredi alımı için gerekli olabilecek bazı evraklar yer alır. Polis veya icra takibatı olmama gibi evraklar kredi almak için gerekli olabilir.

Kredi analiz raporu, kredi kurumlarının kredi alımı için potansiyel bir müşterinin geçmiş kredi davranışlarını ve kredi ödeme yeteneğini değerlendirmek için kullanılan bir rapordur. Potansiyel müşterinin en az 6 ay geçmiş banka hesap ekstrelerini göstermek için, kredi kurumlarının kredi analiz raporu oluşturması gerekir.

Kredi almak için, aracın satın alınması ile ilgili ödeme belgesi kontrol edilmelidir. Satın almanın ödendiğini belgeleyen faturaların kontrol edilmesi gerekir. Bu, kredi kurumlarının satın alınan aracın ne zamandır sahibinin olduğunu ve aynı zamanda aracın satın alındığı fiyatın doğru olup olmadığını gözlemlemelerini sağlar.

Kredi kurumu tarafından istenen gerekli belgeleri sağlamak, araba üzerine kredi çekmek için önemli bir adımdır. Bu gerekli belgelerin tamamlanması ve aracın satın alınması için ödenen ücretin kontrol edilmesi, araba üzerine kredi almak için gerekli olan adımlardır.

araba üzerine kredi çekme şartları

Kredi çekme süreci

Araba alımı çoğu insan için ciddi bir mali sorumluluktur. Eğer araba almayı düşünüyorsanız ve nakit para yerine kredi kullanmayı planlıyorsanız, alım sürecinde kredi çekme işleminin çeşitli şartlarının karşılanması gerekebilir. Başvurunuzu kabul etmek ve kredi verme konusunda size onay vermek için en önemli şartların başında gelenler, kredi haklarının tahsis edilmesi ve kredi geçmişinizin kontrol edilmesidir.

Kredi çekme süreci, kredi kurumuna başvurunuzu yapmaktan başlayıp kredi işleminin imzalandıktan sonraki son adıma kadar devam eder. Başvuru süreci, aracın modeli ve fiyatı, alım nedeni, kişisel bilgiler, çalışma durumu ve nakit akışı gibi önemli faktörleri kapsar. Adımları sırasıyla şöyle gelişir:

 • Form doldurma ve başvuru: Kredi kurumuna araba alımı için başvuruda bulunmak için, aracın özellikleri, fiyatı ve alım nedeniniz gibi bilgileri açıkça belirtmeniz gerekir.
 • Tahsilat haklarının tahsisi: Kredi kurumu tarafından kredi imzalandıktan sonra, aracın satın alımının ödenmesinin teyidi için, aracın satış sözleşmesinde belirtilen tahsilat haklarının tahsis edilmesi gerekir.
 • Kredi geçmişinizin kontrol edilmesi: Kredi kurumu, kredi haklarının tahsisiyle birlikte, kredi geçmişinizi belirli kaynaklardan kontrol eder. Bu, özellikle geçmişteki kredi, kredi kartı veya taksit ödemelerinizin vadesini ve önceki ödemelerinizin ne zaman ödendiğinin kontrol edilmesi anlamına gelir.
 • Kredinin onaylanması: Kredi kurumu tarafından arabanız için kredi çekme başvurunuzun onaylanması, kredi geçmişinizin ve ödeme planınızın doğru bir şekilde gözden geçirildiği anlamına gelir.

Kredi kurumları araba alımı için kredi verme şartlarının farklılaşması nedeniyle, kredi çekme sürecinde birçok farklı özellik göz önünde bulundurulmaktadır. Bu özellikler arasında çalışma durumu, nakit akışı, aylık ödeme, geçmiş kredi geçmişi gibi özellikler yer alır. Bu nedenle, araba alırken kredi çekme ile ilgili her şartı öğrenmek en iyisidir.

araba üzerine kredi çekme şartları

Krediyi geri ödeme planı

Araba almak hem zor hem de masraflı bir deneyim olabilir. Özellikle çoklu kullanıcılar için, arabanın ödemelerinin bir gecikme veya ödeme planına yayılmasının olumlu bir özellik olduğu düşünülebilir. Krediyi geri ödeme planı olarak adlandırılan bu özellik, araba satın alan kişiye her ay bir taksit ödeme şansı vererek ödeme yükünü hafiftir. Kredi planının ne olduğunu ve araba üzerine çekme şartlarını daha iyi anlamak için aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Krediyi geri ödeme planı, araba satın alan kişinin arabayı satın almak için ödediği toplam miktarın bir kısmının, her ay düzenli olarak ödenmesi anlamına gelir. Krediyi geri ödeme planına başvurmak için araba satın alan kişinin, her ay belirli bir miktar veya oran ödeme gücüne sahip olması gerekir. Ödeme gücünün yetersiz olması durumunda, krediyi geri ödeme planı başvurusu reddedilebilir. Krediyi geri ödeme planı araba satın alan kişinin satın aldığı arabanın özelliklerine, satış şartlarına ve satış fiyatına göre değişebilir.

Krediyi geri ödeme planının avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Satın alınan araba için ay sonunda toplam ödemelerin ödenebilmesi
 • Ay sonunda ödemelerin miktarına göre ödeme planının düzenlenebilmesi
 • Belirli aralıklarla olacak tekrarlayan ödemeler aracılığıyla yaşanabilecek sürprizleri önlemek
 • Taksitlerin kişisel bütçenize daha uygun olması

Krediyi geri ödeme planının dezavantajlarından bazıları şunlardır:

 • Uzun vadeli ödemelerin nakit birikiminizi etkilemesi
 • Belirlenen süre içerisinde ödemelerin düzenli yapılmaması durumunda ekstra faizlerin ödenebilmesi
 • Taksitlerin fazlalığının, satıştan önceki bütçenize zarar vermesi
 • Satın alınan arabayı satmayı düşünen kişiler için, satış öncesinde ödenmesi gereken taksitlerin ödemesi

Arabaya kredi çekme şartlarının detaylı olarak anlaşılması için, krediyi geri ödeyen kişinin satış şartlarının, satış fiyatının ve satılan arabanın özelliklerinin detaylı olarak incelenmesi önerilir. Ayrıca satışa konu olan arabanın garanti süresi, satış sonrası servisler ve satıştan önceki bütçeye uygun ödeme planının seçilmesi de önerilen durumlardır.

Krediyi geri ödeme planı arabayı satın almak için özel bir seçenektir. Yükümlülükleri ve ilişkili riskleri anlamak, kişisel bütçeye uygun bir ödeme planı seçmek ve satın alınan arabanın özelliklerinin detaylı incelenmesi gerekmektedir.

araba üzerine kredi çekme şartları

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

İkinci el veya sıfır kilometre bir araç sahibi olmak isteyenlerin ellerinde nakit bir para olmaması durumunda başvurabilecekleri en kolay çözüm taşıt kredisi kullanmaktır. Taşıt kredisi; Sıfır kilometre taşıt kredisi İkinci el taşıt kredisi Ticari Taşıt Kredisi Motosiklet kredisi Tekne kredisi olmak üzere dört sınıfa ayrılır.

Git

araba üzerine kredi çekme şartları

Taşıt İpoteği ile Kredi

Kredi çekmek için başvuru yaptığınızda, banka sizden ipotek isteyebilir ya da siz imkânlar dahilinde kredi alamayacağınızı düşünüyorsanız, aracınızı ipotek ederek kredi alabilirsiniz. Fakat bu uygulama belirli şartlara bağlanmıştır ve her bankada değişkenlik gösterebilir. Araç ipoteği ile kredi veren bankalar ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Git

araba üzerine kredi çekme şartları

Taşıt İpoteği ile Kredi

Araç İpoteği Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabiliyor? Araç ipoteği ile kredi limiti bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak aracın model, marka ve tipine göre değerinin %50’si ile sınırlıdır. Bu kredi türünün vadesi de taşıt kredisinde olduğu gibi maksimum 48 ay olarak belirlenmiştir.

Git

araba üzerine kredi çekme şartları

Taşıt Araç Kredisi Başvuru ve Hesaplama

Başvuru sahibi ve kefiller için gerekli olan belgeler şunlardır: Taşıt Kredisi Başvuru Formu, Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, Gelir durumunuzu gösterir belge, 0 km araçlar için alacağınız taşıta ait proforma faturası, 2.el taşıt alacaksanız satışı yapan kişiye ait son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi.

Git

araba üzerine kredi çekme şartları

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Taşıt kredisi çekme şartları şu şekilde: En az 18 yaşında olmak Kredi notunun risk taşımaması SGK kaydının bulunması Gelir durumunu bildirmek Taşıt Kredisine Başvurun!.

Git

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Taşıt kredisi ile 0 araç alacaksanız aracın proforma faturası, . Genel olarak özetleyecek olursak kredi çekmek için şartları şu şekilde sıralayabiliriz: 18 yaşını doldurmuş olmak; Kredi notunun ya da kredi puanının yeterli olması kredi notunuz 1500-1900 arasında ise kredi çekebilme ihtimaliniz yüksektir .

Git

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Şartlar. 18 yaşını doldurmuş olmak. Nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet gibi geçerli bir kimlik belgesine sahip olmak. Kredi notunun 1,100 puan ve üzerinde olması. Kredi başvuru formu. TCMB‘nın kara listesinde olmamak. Belgelenebilir bir gelire sahip olmak. İkametgahını belgeleyebiliyor olmak.

Git

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

Genelde bankalar, kredi çekme konusunda 60-65 yaş sınırına kadar herhangi bir sorun çıkarmamaktadır. Fakat 65 yaş üstü durumlarda prosedürler biraz daha sıklaşır ve geri ödemelerin alınması için bankalar, kendini güvence altına almak ister. Nadir olsa da bankalar, 70 yaş üstüne de kredi kullandırır.

Git

Araba üzerine kredi çekme şartları

Araba üzerine kredi nasıl çekilir? Bankalar Taşıt Kredisi İçin Hangi Belgeleri İstiyor?. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi. İkametgah belgesi. Taşıt kredisi çekecek kişinin adına düzenlenmiş olan son iki aya ait elektrik, su ya da doğal gaz faturalarından en az biri.; Noter satış sözleşmesi.

Git

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Neler?

Dönem dönem ihtiyaçlar ve istekler değişir. Üniversiteyi yeni bitirdiğinizde, ilk hedefiniz ayaklarınızı yerden kesecek bir arabanız olmasıyken evlendiğinizde ise kendinize ait bir evinizin olması sizi mutlu hissettirebilir.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir