1. Anasayfa
 2. Otomobil

Engelli Araç Markaları

Engelli Araç Markaları

Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği yenilikler, engelli vatandaşlarımızın hareketlerini kolaylaştırmak için farklı çözümler getirmiştir. Birçok alanda, seyahat, alışveriş, eğlence vb. son derece kolaylaşan bir hayatın yaşanması için engel tanımayan araçlar üretilmeye başlanmıştır. Bu dünya genelinde üretilen araçlardan bazıları engelli araç markaları olarak adlandırılmaktadır.

Engelli araç markaları, çoğunlukla yetersiz fiziksel kabiliyetleri olan kişiler için tasarlanmış, özel olarak üretilmiş araçlar olarak tanımlanabilir. Bu araçlar, hareket kabiliyetlerini sınırlayan engellilerin kullanımına uygun olarak, özel olarak tasarlanmış özelliklere ve sürüş kolaylığına sahiptir. Genellikle kapıları ve koltukları, üzerlerine alınan kişinin rahatça oturabilecekleri şekilde ayarlanabilir ve kolayca kontrol edilebilir.

Engellilere özel araçlar arasında, en çok kullanılan markalar şunlardır: Renault, Volkswagen, Fiat, Opel ve Mercedes. Bu markalar, engelli araçlara yönelik geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Örneğin, Volkswagen, özel olarak tasarlanmış otomobillerin yanı sıra, köprülü bisiklet ve hareketli yükseltilmiş sandalye konumları da sunmaktadır.

Renault ise engelli vatandaşlarımız için yeni bir otomobil olan Simbol’u üretti. Otomobilde; anahtar kolu, direksiyon simidi, kompakt kumanda sistemi, çift kol kameralı wc ve kabin özel hava filtresi gibi özellikleri bulunmaktadır. Otomobil aynı zamanda özel olarak tasarlanmış bir arka koltuk sistemine sahiptir.

Son olarak, engelli arabalar arasında; özel olarak tasarlanmış bisiklet ve hareketli yükseltilmiş sandalye konumlarının da aralarında bulunduğunu hatırlatmak gerekir. Bu özel bisiklet ve hareketli yükseltilmiş sandalyeler, engelli kişilere yakın mesafelere tek başına gidebilmelerini sağlarken, aynı zamanda hayat şartlarının engellerini de kolaylaştırabilmektedir.

Günümüzde, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için oldukça çok sayıda engelli araç markası mevcuttur. Bu araçlar, engellilerin hareketliliğini artırıp hayatını kolaylaştırması için tasarlanmıştır. Özel olarak tasarlanmış arabalar, bisikletler, hareketli yükseltilmiş sandalyeler ve diğer ürünler, engelli vatandaşlarımızın hayatına kolaylık sağlamakta ve hareket ettirmektedir.

engelli araç markaları

Engelli Araçlar Nelerdir?

Engelli aracı düşününce ülkemizde sıkça karşımıza çıkan markalardan biri olan Volkswagen’in de öne çıkan ürünleri arasında yer alıyor. Volkswagen’in engelli aracı, minibüs, sprinter ve kazalar arasında yer alıyor. Volkswagen’in engelli aracında, kolayca kullanılabilen rampa özelliği, lüks ve geniş bir kokpit, elektrik destekli kontrol sistemi ve otomatik özellikli oturma sistemi bulunmaktadır. Volkswagen’in engelli aracı, üstün konfor, aracın kontrolünün kolaylığı ve zeka sistemlerinin kullanımı ile hizmet veriyor. Otomatik kontrol sistemi, yavaş kalkış ve durma işlemlerini kolaylaştırırken, şehir içi trafik için zaten ideal olan aracın hızlandırılmasına ve frenleme sürelerinin kısaltılmasına da olanak tanımaktadır. Volkswagen’in engelli aracı, yüksek ve kaliteli malzemelerle üretilmiştir ve bu da aracın ömür süresini uzatmaktadır.

Diğer öne çıkan engelli aracı markalarından biri olan Mercedes-Benz, engelli aracı olan Sprinter, Vito ve Citan modellerinde kullanılan araçlardır. Mercedes-Benz’in engelli aracında, konforlu iç mekan, otomatik kontrol sistemi, yakıt ekonomisi, güvenlik sistemleri ve ergonomik oturma grupları bulunmaktadır. Mercedes-Benz’in engelli aracının ayrıca konfor ve güvenlik için önlemler alınmıştır. Mercedes-Benz’in engelli aracı, sürücünün engelli çocuğunu veya yaşlı akrabasını taşırken güvenli bir şekilde evine ulaşmasını sağlamaktadır. Mercedes-Benz’in engelli aracının herhangi bir kaza anında da güvenli tutma özelliği mevcuttur. Diğer özellikler arasında, aracın kontrol edilmesinin kolay olması, her iki yönde manevra kabiliyeti, modern güvenlik sistemleri ve insan hayatını korumak için özel sistemleri sayılabilir.

Engelli aracı seçerken, kullanım amacına uygun olarak doğru aracın seçilmesi önemlidir. Örneğin, aracın uzun süre sürülmesi durumunda, yolcu konforu, iç mekana özel dizayn ve konfor için özel ikmal özellikleri önemli olabilir. Bununla birlikte, aracın kontrolünün kolaylığı, yüksek performans ve güvenlik için özelliklerin önemi de artmaktadır. Güvenlik sistemleri, kaza anında mümkün olduğunca büyük bir aracın darbelerine karşı aracın direksiyon ve frenleme kabiliyetini korumak için önemlidir. Engelli aracının araç güvenliği, hız sınırlamalarının önemli olmasını sağlar. Son olarak, engelli aracında araç üreticisi tarafından desteklenen servis ve bakım hizmetleri önemlidir.

Tabii ki, engelli aracının seçimi, aracın henüz satın alınmadan önce, aracın teknik özellikleri, fiyatı, servis ve bakım hizmetleri ve özellikleri gibi çeşitli faktörlerin de göz önünde bulundurulmasını gerektirir. Bu nedenle, engelli aracı seçerken, bütçe, kullanımın amacı, araç güvenliği, konfor ve alanın gereksinimleri gibi faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır.

engelli araç markaları

Engelli Araçların Özellikleri

Engelli aracının özellikleri, engelli kişilerin özel ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış arabalardır. Bu arabalar özellikle engellilerin normal arabaları kullanmalarını daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Engelli aracının özellikleri, normalde arabalarda bulunmayan, işlevsellik açısından önemli olan birçok teknik özelliği içerir. Bu teknik özellikler, kısıtlanmış hareket yeteneği ya da özel ihtiyaçlar olan engelli araba kullanıcılarının arabaları kullanmalarını kolaylaştıran özelliklerdir.

Engelli araçların özellikleri, genellikle, engelli araba kullanıcılarının arabayı kullanmalarını kolaylaştırma ve onları daha güvenli hale getirme açısından çok önemlidir. Engelli araçların genel özellikleri arasında, direksiyon simidi uzatma sistemi, çoklu kontrol pedalları, otomatik direksiyon kilitleme sistemi, kol dayama cihazları, özel oturma düzenleri, kol dayama cihazları, özel kontrol paneli, sürüş yardımları, güçlendirilmiş kontrol sistemi ve sürüş asistanları yer almaktadır. Engelli aracın bu özellikleri, engelli kişilerin arabaları rahat ve güvenli bir biçimde kullanmalarını sağlar.

Engelli araç markaları arasında; Mercedes-Benz, Volkswagen, Peugeot, Renault, Citroen, BMW, Ford, Audi, Toyota, Nissan, Volvo, Hyundai ve Honda gibi ünlü markalar bulunmaktadır. Bu markaların engelli aracı modelleri arasında; Mercedes-Benz C-serisi, Volkswagen e-UP, Peugeot 308, Renault ZOE, Citroen Berlingo, BMW 2 Serisi, Ford Tourneo Connect, Audi A3, Toyota Auris, Nissan Leaf, Volvo XC90, Hyundai Ioniq ve Honda e gibi modeller yer almaktadır.

Engelli araçları, engelli kişilere araba kullanmasının kolaylaşması açısından çok önemlidir. Bu arabalar, engelli kullanıcıların arabaları daha güvenli ve rahat bir biçimde kullanmasını sağlamaktadır. Engelli araçların çoğunda, engelli kullanıcıların güvenli bir şekilde arabayı kullanmalarını sağlayacak birçok özellik bulunmaktadır. Engelli araçların fiyatları ise, genellikle, normal arabalara göre biraz daha yüksektir.

engelli araç markaları

Engelli Araçların Sürüş Ücretleri

Engelli Araçların Sürüş Ücretleri, özellikle engelli kullanıcılar için önem arz eden bir konu olarak ele alınmaktadır. Engelli araçlar, engelli bireylerin kolaylıkla seyahat etmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş arabaların tümüne verilen ticari isimdir. Bu arabalar genellikle özel özellikleriyle, mevcut araçların üretilmesine göre daha küçük ve daha kolay kullanılabilir boyutlarda üretilmiştir. Engelli araçların sürüş ücretleri, alıcının talep etmesine göre değişiklik göstermektedir.

Engelli araçların sürüş ücretleri, üreticinin ürettiği modelin zorluk derecesine, motor gücüne ve model konfigürasyonuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani, üretilen her modelin fiyatı, aracın özelliğine göre değişebilir. Dolayısıyla, engelli kullanıcıların, almak istedikleri aracı satın almadan önce, aracın özelliklerini ve fiyatını araştırması gerekir. Zira, her aracın fiyatı, aracın modeline, gücüne, özelliklerine ve konfigürasyonuna göre değişebilir.

Engelli araçların sürüş ücretleri, aracın kullanıldığı yere ve aracın markasına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, satın almak istenen aracın modeli ve markasını satın almadan önce, aracın fiyatını araştırmak çok önemlidir. Ayrıca, aracın markası ve modellerine göre sunulan servislerin ne olduğunu da araştırmalısınız. Örneğin, aracınızın güvenlik donanımlarının ne olduğunu, aracınıza uygun arıza tespitinin ne olduğunu ve aracınızın yakıt ekonomisinin ne olduğunu bilmelisiniz.

Engelli araçların sürüş ücretleri, aracın yapılışı ve güvenlik donanımlarının ne olduğuna da bağlıdır. Örneğin, aracınızın sağlamlığını korumak için güvenlik önlemleri alınması, aracınızın sürüş ücretini etkileyebilir. Özellikle, aracın üreticisi tarafından önerilen güvenlik önlemlerinin alınması, aracınızın sürüş ücretini düşürebilir. Ayrıca, aracınızın tamir ve bakım maliyetleri de aracın sürüş ücretlerini etkileyebilir.

Engelli araçların sürüş ücretleri, aracın markasına ve modellerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, engelli kullanıcılar, aracı almadan önce, aracın fiyatını, modelini ve markasını baz alarak karşılaştırmalı araştırmalar yapmalıdırlar. Kullanıcılar, aracın güvenlik donanımının ne olduğunu, aracınıza uygun arıza tespiti ve aracınızın yakıt ekonomisinin ne olduğunu araştırmalı ve bu bilgileri karşılaştırarak satın alma kararı almalıdırlar.

engelli araç markaları

Engelli Araç Markalarının Karşılaştırılması

Engelli Araçların çoğu zaman alıcıların günlük hayatını kolaylaştırmak veya seyahat etmek için kullanılır. Engelli aracın ne kadar iyi veya uygun olduğu, aracın özellikleri ve fiyatı ile karşılaştırılmalıdır. Engelli aracın çeşitli markaları vardır ve her marka kendi özellikleri ve fiyatlarıyla öne çıkar. Bu makale, engelli araçlarının karşılaştırılması hakkında özellikleri, fiyatları ve markaları karşılaştırmak için yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Piyasada mevcut olan engelli araçlarının çoğu, katlanabilir manüel kol sürücüleri, katlanabilir elektronik kol sürücüleri ve elektrikli sürücü sistemleri ile donatılır. Manüel kol sürücüleri, kol sürücüsünün kolunu kullanmasını sağlar ve hareketi daha kolay hale getirir. Katlanır manüel kol sürücüleri, aracın sürücü tarafına kol koysun veya koltuğunu geriye yatırsın. Elektronik kol sürücüleri, direksiyonu veya çarkları hareketlendirmek için dokunmatik kontrolleri kullanır. Elektrikli sürücü sistemleri ise, sürücünün görme, işitme veya fiziksel hareket kaybına karşı aracı kontrol etmesi için aracın direksiyonu veya çarkları kullanılarak kontrol edilir.

Fiyatlar, engelli aracı almak isteyenler için önemlidir. Fiyatlar, aracın özellikleri ile ilgili olarak değişiklik gösterir. Manüel kol sürücüleri 1000 ile 3000 dolar arasında değişmektedir. Katlanır elektronik kol sürücüleri, 1500 ile 4000 dolar arasında değişmektedir. Elektrikli sürücü sistemleri ise 2500 ile 6000 dolar arasında değişmektedir.

Engelli aracının markasını seçerken, aracın özellikleri ve fiyatları arasındaki dengeyi dikkate almalısınız. Bazı markalar daha yüksek performanslı veya daha ucuz olabilir. Örneğin, BraunAbility, Bruno, osCommerce, VMI ve Adapton gibi. BraunAbility, en yüksek standartlara sahip olan ve yüksek kaliteli katlanır manüel kol sürücüleri ve elektronik kol sürücüleri üreten bir markadır. Bruno, aracın kontrolünü kolaylaştırmak için katlanır elektronik sürücü sistemleri, katlanır manüel kol sürücüleri ve katlanır elektronik kol sürücüleri üreten bir markadır. OsCommerce, BraunAbility’i kullanarak katlanır manüel kol sürücüleri ve daha uygun fiyatlı katlanır elektronik kol sürücüleri üretir. VMI, BraunAbility’in teknolojisini kullanarak yüksek performanslı ve kolay kullanım sunan katlanır manüel kol sürücüleri ve katlanır elektronik kol sürücüleri üretir. Adapton ise, kolay kullanım ve yüksek performans sağlayan katlanır manüel kol sürücüleri ve elektronik sürücü sistemleri üretir.

Engelli Araç Markalarının Karşılaştırılması, kullanıcıların engelli araçlarını satın alırken kararlarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bireyler, aracın özellikleri ve fiyatları arasındaki dengeyi karşılaştırarak en uygun markayı seçebilir. Marka seçimi, engelli aracının performansını ve kullanım kolaylığını arttıracaktır.

engelli araç markaları

Engelli Araçların Özelliklerini Geliştirmek için Yapılan Çalışmalar

Son yıllarda, engelli vatandaşlar, tekerlekli sandalye ve diğer spor aktivitelerinde kolaylıkla kendilerini ifade edebilme konusunda önemli ölçüde iyileşme göstermiştir. Bu hayatı kolaylaştıran teknolojiler, tekerlekli sandalyeler ve iletişim araçları, engelli vatandaşların yaşamlarını çok daha keyifli ve verimli hale getirmiştir. Oluşturulan bu teknolojilerin en önemlilerinden biri olan engelli araçlar, engelli insanların hayatlarına önemli katkılar sağlamıştır.

Engelli araçlar, tekerlekli sandalyelerden çok daha fazlasını kapsamaktadır. Bu araçlar, engelli insanların araba kullanmaktan üretim tesislerine kadar her türlü aktiviteyi kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Engelli araçların özellikleri çeşitli kategorilere göre değişmektedir. Bu kategoriler, bir aracın ne şekilde kullanılacağına ve bu aracın hangi alana uygulanacağına göre değişmektedir.

Engelli araçların özelliklerini geliştirmek amacıyla, çeşitli markalar tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Bu markalar arasında, Pride Mobility, Merits Health Products, Invacare Corporation, Drive Medical ve Sunrise Medical en önemlileridir. Pride Mobility, geniş bir ürün yelpazesi ile engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yürütmektedir. Ürünleri arasında, tekerlekli sandalyeler, tekerlekli karyolalar, ağırlık kaldırma ekipmanları ve diğer özel ekipmanlar yer almaktadır.

Merits Health Products, engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için çeşitli ürünler üretmektedir. Marka, tekerlekli sandalyeler, yürüme tahtaları, tekerlekli karyolalar, güçlendirme sistemleri ve diğer özel ekipmanlar gibi ürünler üretmektedir. Invacare Corporation, konforlu engelli araçları üretmektedir. Bu araçlar, kullanıcıların konforlu ve hızlı hareket ettikleri alanların dar olduğu yerlerde kullanılmak için tasarlanmıştır. Drive Medical, engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Marka, tekerlekli sandalyeler, tekerlekli yataklar, tekerlekli karyolalar ve diğer özel ekipmanlar gibi ürünler üretmektedir. Son olarak, Sunrise Medical, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ürünler arasında, tekerlekli sandalyeler, tekerlekli yataklar, tekerlekli karyolalar ve diğer özel ekipmanlar bulunmaktadır.

Engelli araçlar, engelli insanların hayatlarını çok daha verimli hale getiren önemli teknolojilerdendir. Üreticiler tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde, engelli vatandaşların yaşamlarını daha keyifli ve verimli hale getirmek üzere, engelli araçların özellikleri her geçen gün geliştirilmektedir.

engelli araç markaları

Engel Yok, Toyota Var

ÖTV oranı her yıl, kişi başına düşen milli gelir ve ekonominin canlanmasına göre değişkenlik göstermektedir. Vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde olanlar, engel durumunu nüfus cüzdanlarına işletip engelli aylığı alabilir ya da vergi indiriminden faydalanabilirler. Siz de Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile ÖTV .

Git

engelli araç markaları

2022 ÖTV’siz Engelli Araç Fiyat Listesi Tüm Markalar

Hyundai Engelli Araç Fiyat Listesi 2022. Hyundai Tucson 2022 model engelli araç fiyatları konusunda en düşük olarak 388 bin TL ila 488 bin TL aralığında değişmektedir. Uygun fiyatlı olarak görülen Hyundai markasının bazı araçları şu şekildedir, Hyundai Tucson Comfort 1.6 T-GDI benzinli 4×2 7 ileri otomatik 388.349 TL.

Git

engelli araç markaları

Engelli araç limiti ve fiyatları 2022: İşte otomobil markalarının en

Engelli araç fiyatları 2022 yılı itibarıyla Fiat, Toyota, Ford, Skoda, Volkswagen, Hyundai, Seat, Opel ve pek çok marka için yeniden belirlendi.

Git

engelli araç markaları

2023 SUV modeller için ÖTV indirimi ve engelli araç listesi

SUV engelli araç fiyatları 2023 yılı içinde yeniden zam görecek gibi dursa da şu anki fiyatlandırmaya göre listeye eklenebilecek farklı marka ve modeller göze çarpıyor. SUV engelli araç 2023 listesi Fiat, Renault, Dacia, Hyundai, Kia, Toyota, Citroen, Peugeot, Opel, Skoda, Seat, Volkswagen, Ford, Nissan, Honda, Suzuki ve MG .

Git

engelli araç markaları

2022 Engelli Araç Limitleri ve Alınabilecek Modeller

2022 Yılında Engelli Araç Satışı Kapsamında Alınabilecek Marka ve Modeller. Fiat markasının tüm araçları engelli araç limitlerinin altında olduğu için satın alınabilecek modeller arasında yer almaktadır. Sıfır engelli araç fiyatları açısından siz de Egea Sedan, Egea Cross, Egea HB, Panda, 500L, Fiat Fiorino ve Doblo .

Git

Engelliler için ÖTV Muafiyetli Araç Satışı

Engelli bireylere özel ÖTV muafiyetli Volkswagen araç satışı hakkında tüm merak ettiklerinize bu sayfadan ulaşabilirsiniz! Detaylar için tıklayın.

Git

ÖTV’siz araç fiyatları 2023: ÖTV muafiyetli fiyat listesi 2023

ötv hesaplama tablosu Engelli Araç Fiyatları 2023 2023 ÖTV indirimli engelli araç almak isteyen kişiler için otomobil markaları tarafından sunulan ÖTV indirimli araç satışları devam .

Git

ÖTV’den muaf tutulan araçlar İşte ÖTV’siz araçların tam listesi

Seat markasının 2022 engelli araç fiyat limitine göre Seat’ın İbiza ve Arona modellerinin tamamı tüm motor, şanzıman ve donanım seçenekleri ile ÖTV indirimli olarak satın alınabiliyor.

Git

Engelli Araç Fiyatları Mayıs 2023

Engelli araç fiyatları ne kadar, engelli araç hesaplaması nasıl yapılır, sıfır engelli araç fiyatları, engelli ÖTV indirimi ile alınabilecek araçlar yazımızda 2023 ÖTV indirimli engelli araç almak isteyen kişiler için otomobil markaları tarafından sunulan ÖTV indirimli araç satışları devam etmektedir.

Git

Engelli Araç Alımında Hangi Marka Araçlar Alınabiliyor?

Dacia Sandero. Engelli raporu ile ÖTV’den muaf olarak alınabilecek Dacia’nın Sandero marka arabaları ise 86.450 Türk Lirası’ndan başlayan fiyatlarla satılıyor. Yüzde 50’lik ÖTV indirimi uygulanması halinde Dacia Sandero model taşıtın engelli vatandaşlara özel satış fiyatı 43.225 Türk Lirası olacaktır. Tweetle.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir