1. Anasayfa
 2. Yemek

Gelin Pastası Nefis Yemek Tarifleri'Nden

Gelin Pastası Nefis Yemek Tarifleri'Nden

Gelin pastası güzel bir tariftir. Hem görselliğiyle hem de aromasıyla çok sevilen bir yemektir. Gelin pastası sınırsız çeşitleriyle atıştırmalıklar arasında en ünlülerden biridir. Gelin pastasının tarifi, Nefis Yemek Tarifleri sitesinde çok basit olarak yer alıyor. Tarifi çok kolay olduğu için çoğu kişi tariften ilham alarak kendi lezzetlerini yaratabiliyor.

Gelin pastasının yapımında esas olan şey, un, yağ, yumurta ve sudur. Öncelikle un, yağ, yumurta ve su bir kaseye konur ve karıştırılır. Daha sonra hamur kulak memesi kıvamında oluşturulur. Bu aşamada unlu hamurun kıvamının güzel olması çok önemlidir. Çünkü hamurun kıvamı, gelin pastanın pişme süresine ve görüntüsüne de etki eder.

Hamurun pişirilmesi son aşamadır. Hamur küçük poşetlere doldurulur ve pişirilir. Pasta birkaç dakika pişer ve pastanın üzerine bir tabaka ıspanak, haşhaş gibi ekstra malzemeler konur. Pastaların dışının güzel olarak işlenmesi için şerbetli un kullanılabilir. Gelin pastası servis edildiğinde, üzeri sadece soğan rendesi ile süslenir.

Gelin pastası, kolayca evde yapılabilen bir tariftir. Fakat, her tarif gibi işlemlerin doğru ve dikkatli yapılması gerekiyor. Bu nedenle tarifi deneyenler, farklı lezzetler yaratmak için özgün malzemeler denemeli ve istedikleri görüntüye ulaşmak için de farklı teknikler kullanmalıdır. Nefis Yemek Tarifleri sitesinden elde edilen bu tarifi deneyenler, misafirlerini şaşırtacak lezzetler yaratabilirler.

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastasının Tarihi

Gelin Pastası, Türk mutfağından gelen nefis bir tatlıdır. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir, çoğunlukla bayram ve özel günlerde servis edilir. Gelin pastasının tarihi, Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı döneminde, gelin pastası farklı şekillerde, çeşitli soslar ve içeriklerle yapılırdı. En yaygın uygulama ise, kabuklu yufka hamurundan yapılan, pekmez veya bal süreli gelin pastası idi.

Daha sonraki dönemlerde, gelin pastası şekilleri değişmeye başladı. Gelin pastasının artık hamurunun içine meyve, çikolata veya fıstık veya badem gibi malzemeler konulmaya başlandı. Gelin pastası üzerine de farklı şekillerde süslemeler yapıldı. Gelin pastasının artık farklı soslardan yapılması da başlangıçta çok sevilmişti. En popüler soslar, fıstık sosu, kaymak sosu veya krem şantiyesi olmuştur.

Gelin pastasının yapılışı, genelde üç temel adımda gerçekleşir. İlk olarak, hamur tahta üzerinde yoğrulur veya dökülür. Daha sonra hamur ikiye ya da üçe katlanır ve şekil verilir. Son olarak, tepsiye konan hamur özel soslarla süslenir veya meyve, çikolata gibi malzemeler konur. Tüm bu işlemlerden sonra, 180 derecede fırında pişirilir.

Gelin pastasının içine farklı malzemeler ve soslar konulması, doğal olarak lezzetinin de çeşitlenmesine yol açmıştır. Günümüzde, gelin pastası çeşitleri şunlardır: Sade Gelin Pastası, Bal Gelin Pastası, Fıstıklı Gelin Pastası, Çikolatalı Gelin Pastası ve Fıstık Soslu Gelin Pastası. Gelin pastasının günümüzde oldukça fazla talep gördüğü söylenmektedir. Gelin pastasının satış fiyatları da, göreceli olarak çok uygun seviyelerdeki maliyetleri nedeniyle, oldukça cazip hale gelmektedir.

Sonuç olarak, gelin pastası, Türk mutfağının geleneksel ve nefis tatlısıdır. Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan tarihi, gelin pastasının modern çeşitleriyle bugün oldukça popüler hale gelmesinin arkasında yatmaktadır. Gelin pastası, farklı soslar ve malzemeler kullanılarak çeşitli şekillerde yapılmaktadır ve oldukça uygun fiyatlarda satılmaktadır.

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası Nasıl Yapılır?

Gelin pastası, evlilik davetlerinin olmazsa olmazı olarak, günümüzde çokça kullanılan ve büyük beğeni kazanan bir tatlıdır. Gelin pastası, sıcak bir çay ya da kahve eşliğinde şık bir sunumla, evlilik davetlerinde misafirleri ağırlamak için kullanılır. Her ne kadar basit görünse de gelin pastasının hazırlanması için belirli tekniklerin uygulanması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Nefis Yemek Tarifleri anlatımı ile, gelin pastasının nasıl hazırlanacağını bu yazımızda sizlere anlattık.

Gelin pastasının yapımı için öncelikle, bazı malzemelere ihtiyacımız olacaktır. Bunlar şunlar olacaktır: 3 yumurta, 100 g. yoğurt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı şeker, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, 2 fincan un ve 2 yemek kaşığı kakao. Bunun dışında, gelin pastasının üzeri için, fıstık ezmesi, ceviz, fındık, kakaolu çikolata gibi malzemeler de gerekli olacaktır.

Gelin pastasının hazırlanması için öncelikle, yumurtalar ve şeker bir kab içerisinde iyice karıştırılır. Karışımın iyice karışması için, mikser kullanılabilir. Yoğurt, sıvı yağ, kabartma tozu ve vanilya da bu karışıma eklenerek karıştırılır. Un ve kakao da son olarak bu karışıma eklenerek, krema kıvamında bir hamur elde edilir. Hamur, yağlanmış ve unlanmış bir tepsiye bölünür ve 170 derecede ısıtılmış fırında pişirilir. Pişirme süresi 15-20 dakika arasındadır. Pişen gelin pastasının üzerine, çikolata, fıstık ezmesi ya da diğer seçimler doldurulur ve üzerine ceviz ya da fındık serpilerek servise hazır hale getirilir.

Gelin pastası, güzel bir sunum ile evlilik davetlerinde misafirleri ağırlamak için ideal bir tatlıdır. Bu yazımızda, Nefis Yemek Tarifleri anlatımı ile, gelin pastasının hazırlanması için gerekli malzemeleri ve teknikleri anlattık. Ayrıca, gelin pastasının üzerine kullanılabilecek farklı malzemelerden bahsettik. Bu yazımızda, gelin pastasını nasıl hazırlayacağınız hakkında gerekli bilgileri edindiniz. Gelin pastasının pişirilmesinde başarılar dileriz!

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastasının Farklı Lezzetleri

Gelin pastası, çok eski zamanlardan beri Türk mutfağının en özel ve özel lezzetlerinden biridir. Gelin pastası, hem kendi halleri için hem de diğer yemekler için seçilen özel malzemelerle yapılır. En yaygın olarak, tuzlu süt, tereyağı, yumurta, un, şeker ve sirke kullanılır. Gelin pastası, çeşitli yemekler ve tatlılar için kullanılır ve her zaman misafirleri etkilemek için özel lezzetler sunar. Gelin pastasının farklı lezzetleri, her zaman değişebilir. Bunlar, her birinde farklı şekillerde, farklı malzemelerle yapılır.

Farklı lezzetler arasında, maydanoz ve tereyağı ile hazırlanan lezzetli gelin pastası en yaygın olanıdır. Bu çeşit, her zaman misafirleri etkilemek için kullanılır ve kolayca yapılabilir. Bunu yapmak için, maydanoz, tereyağı, un, yumurta, şeker ve sirke birkaç derin tabakta karıştırılır ve pişirilir. Gelin pastası sonrası, üzerine krema sürülerek servis edilir. Gelin pastası, çeşitli elma kompostosu, fıstık ezmesi, kaymak gibi krema veya kremelerle de servis edilebilir.

Ayrıca, aşure gibi geleneksel Türk yemeklerinden esinlenerek hazırlanan, portakal ve kaymak ile yapılan gelin pastası da mevcuttur. Bu çeşit, her zaman çok lezzetlidir ve misafirleri etkiler. Gelin pastasının üzerine kaymak için süt, portakal, un, şeker ve kaymak kullanılarak karıştırılır. Üzerine kaymak sürülerek servis edilir. Gelin pastası ayrıca, kabak, irmik veya fıstık gibi farklı malzemelerle de yapılabilir. Bu gibi farklı lezzetler arasında, Türk mutfağının en özel ve lezzetli tatlısı olan gelin pastası vardır.

Gelin pastasının farklı lezzetleri, mutfaklarınıza ve misafirlerinize özel ve lezzetli bir ziyafet sunmak için harika bir fırsattır. Her zaman misafirleri etkilemek için, değişik lezzetleri denemek için, gelin pastasının farklı lezzetleri denemek harika bir fikirdir. Gelin pastasının farklı lezzetleri için farklı malzemelerden, farklı krema ve kremelerden yararlanabilirsiniz. Veya size özel bir tarif yapın. Gelin pastasının farklı lezzetleri, akşam yemeği veya davetler için mükemmel bir seçimdir.

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastasının Farklı Şekilleri

Gelin pastası doğum günleri, düğünler veya özel günlerin kutlanmasında lezzetli bir seçenek olabilir. Gelin pastasının farklı şekilleri, her zevke uygun olan bir seçenek sunmaktadır. Yılın her döneminde, özel günlerde veya hayatın her zaman yemekleri kutlamak için tercih edilebilir. Gelin pastasının çeşitli şekilleri vardır; dörtgen, üçgen, çember gibi. Gelin pastası çeşitli malzemelerden yapılabilir.

Çikolata, kakaolu, meyveli, kremalı, karamelize, karamelye ve sekerli gelin pastası çeşitleri mevcuttur. Çikolatalı ve kakaolu gelin pastası en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca, üzerlerinde strandard tatlılar logosu olanlarıda mevcuttur. Bu pastalar, en klasik olanlardandır ve her yaşa uyar. Meyveli gelin pastası ise sezon pastası olarak tercih edilmektedir.

Gelin pastasının eğlenceli ve renkli çeşitleri de mevcuttur. Renkli gelin pastası, özel günleri kutlamak için birebir tercih edilmektedir. Renkli şekilleri, hayatı renklendirmek için mükemmel bir seçenektir. Kremalı gelin pastası ise, kutlanan güne özgün bir sunumla damgasını vuracaktır.

Gelin pastasının çeşitli malzemeler, şekiller ve tatlarıyla her zevke uygun bir seçenek sunuyor. Gelin pastasının ısıtılmış veya soğuk olarak kutlanan güne katılacak bir tarif olarak tercih edilebilir. Ayrıca, sıcak, soğuk ve çok daha fazlasıyla kutlanan güne özel bir sunum katmak için de gelin pastasının farklı çeşitleri kullanılabilir.

Tüm gelin pastası çeşitleri, özel günlerin anısının yaşatmak için mükemmel bir seçenek sunar. Gelin pastasının farklı şekilleri ile herkesin zevkine uygun bir şeyler bulabileceğinden emin olabilirsiniz. Gelin pastasının farklı çeşitlerine:

 • Çikolatalı Gelin Pastası
 • Kremalı Gelin Pastası
 • Meyveli Gelin Pastası
 • Renkli Gelin Pastası
 • Karamelye veya Karamelye Gelin Pastası

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastasının Pişirilmesi ve Sunumu

Gelin pastası, her zaman en özel günlerin vazgeçilmez tatlısı olmuştur. Bu eşsiz lezzeti siz de evinizde kolaylıkla pişirebilir ve özel konuklarınızla birlikte paylaşabilirsiniz. Gelin pastasının pişirilmesi ve sunumu konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Gelin pastasının ilk adımı, malzemeleri hazırlamak ve pişirmektir. Bu konuda sizi en iyi şekilde rehberliyebilecek olan nefis yemek tarifleridir. Gelin pastası için kullanabileceğiniz ana malzemeler arasında un, şeker, yumurta, süt, tuz, maya, kakao tozu, vanilya, sıvı yağ ve susam tohumu sayılabilir. Bunların her biri için tarifteki miktarı kullanın ve gerektiği gibi karıştırın. Son olarak, pastaya süsleme isteğinize göre fındık, fıstık, çilek, gofret, çikolata gibi süslemeler ekleyebilirsiniz.

Gelin pastasının pişirilmesi için, öncelikle fırınınızı 150 dereceye kadar ısıtın. Hazırlanmış harcı çukur bir kalıba doldurun ve yumuşak bir fırça yardımıyla düzgün bir şekilde yayın. Hazırlanmış kalıbı önceden ısıtılmış fırına koyun. Ocakta kalan sıcaklık, pastanın yüzeyinin kızarmasını sağlayacaktır. Gelin pastasının pişmesi yaklaşık 40 dakika sürer. Hazırlanmış kalıbı çıkardıktan sonra, pastanın yeterince pişmiş olup olmadığını kontrol etmek için içine bir çatal yardımıyla bir delik açın. Eğer çatalın içinde pastadan kalan malzeme yoksa, pastanın pişmiş olduğu anlamına gelir.

Gelin pastasının sunumu da, misafirlerinizi gününüzün her anının lezzetli olduğunu hissettirecek bir tatmin olacaktır. Süslemelerinizi isteğinize göre bitirin ve pastayı servis tabağınıza alın. Gelin pastasının harika bir sunumu için servis tabağınıza kızarmış susam, kabuğu soyulmuş badem gibi küçük süslemeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, her misafirin her lokmadan sonra gelin pastasının tadını mümkün olduğunca uzun sürdürmek için kahve, çay ya da meyve suları ile birlikte servis edebilirsiniz.

Gelin pastasının pişirilmesi ve sunumu oldukça kolaydır. Ancak, pastanın muhteşem bir lezzete sahip olması için, tarifte belirtilen malzemeleri ve adımları titizlikle takip etmelisiniz. Bunu takip etmenin en iyi yolu, enfes yemek tarifleri size yardımcı olacaktır. Tarifleri takip ederek muhteşem bir gelin pastası pişirmek çok kolay!

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası Tam Kıvamında

1 su bardağı toz şeker 1 su bardağı un 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilya Keki Islatmak İçin; 2 su bardağı soğuk süt 2 yemek kaşığı şeker Muhallebi İçin; 1 litre süt 1 su bardağı toz şeker 3 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı nişasta 1 paket vanilya 1 paket krem şanti 75 g Üzeri İçin;.

Git

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası Videosu Tam Kıvamında

1 su bardağı toz şeker 1 su bardağı un 1 paket vanilya 1 paket kabartma tozu Keki ıslatmak için; 2 su bardağı soğuk süt 400 ml 2 yemek kaşığı şeker Muhallebisi İçin; 1 litre süt 1 su bardağı toz şeker 3 tepeleme yemek kaşığı un 2 tepeleme yemek kaşığı nişasta 1 paket vanilya 1 paket krem şanti 75 g Üzeri için; Hindistan cevizi, fındık, ceviz.

Git

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası

Gelin Pastası Tarifi İçin Malzemeler 4 yumurta 1 su bardağı şeker 1 su bardağı un 1 paket vanilya 1 paket kabartma tozu Islatmak için; 2, 5 su bardağı ılık süt Kreması; 1 litre süt 1 su bardağı şeker 3 yemek kaşığı tepeleme un 2 yemek kaşığı nişasta 1 vanilya 1 poşet krem şanti Üzeri için Hindistan cevizi Ben de Yaptım Deneyen Fotoğrafları.

Git

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası Çok Seveceksiniz

1 su bardağı şeker 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilya 1 su bardağı un Keki ıslamak için: 2, 5 su bardağı süt Muhallebi için: 1 litre süt 1 su bardağı şeker 3 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı nişasta 1 paket vanilya 1 paket krem şanti Üzeri için: Hindistan cevizi Ben de Yaptım Deneyen Fotoğrafları 25 Deneyen Fotoğrafı Tümünü Gör.

Git

gelin pastası nefis yemek tarifleri'nden

Gelin Pastası Tarifi, Nasıl Yapılır? Videolu

Gelin Pastası Tarifi 11 Aralık 2020 Tarif Defterime Ekle İsmi gibi güzel, tadı damağınızda kalacak nefis mi nefis, üstelik de çok hafif bir pasta tarifimiz var. Ayrıca kendisi bildiğiniz pasta tariflerinden de çok farklı. Gelin pastasının, çay saatlerinizin en aranan tatlısı olacağından eminiz.

Git

Gelin Pastası Tarifi, Nasıl Yapılır? Resimli

Üzeri İçin: Bolca hindistan cevizi Gelin Pastası Nasıl Yapılır? Gelin Pastası Yapılışı : Gelin pastasının keki için; derin bir kaba 4 adet yumurta kırın. Üzerine 1 su bardağı toz şeker ekleyin. Yumurta ve şekeri mikser ile köpürene kadar 3-4 dakika çırpın.

Git

Gelin Pastası Tarifi Tam Kıvamında

Hafif ve lezzetli tatlı tariflerinize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz : Son günlerde hem nefisyemektarifleri sitesinde hem de bizim evde on derece po.

Git

Nefis Yemek Tarifleri

Dünyanın en büyük ve en zengin yemek arşivi Nefis Yemek Tarifleri olarak 2007’den beri her gün sofranıza konuk oluyoruz! Pratik leziz ve kolay tariflerle mu.

Git

Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy ve Anadolu Hisarı

İstanbul’da gurme bir tur yapmak, iki köprü arasında nefis bir lezzet turuna çıkmak isterseniz şefimiz Ferhat Bora ile çıktığımız bu lezzet yolculuğuna davetlisiniz! Hadi gelin, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy ve Anadolu Hisarı lezzet duraklarını birlikte keşfedelim, İstanbul’daki nokta atışı yemekleri ve mekanları bir bir deneyelim.

Git

Yapması Kolay, Farklı ve Pratik 21 Nefis Yemek Tarifi

Her gün sofraya etlerin başrolde olduğu yemekler koyacak değiliz. Etsiz de tıka basa doyurucu ve besleyici nefis yemekler hazırlayabiliriz. Üstelik hazırlaması da pek pratik: Ev yapımı fellah köftesi tarifi. Yemeksepeti’nden hemen sipariş vermek için tıklayın!.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir