1. Anasayfa
 2. Yemek

Kara Şimşek Yemeği Patatesli

Kara Şimşek Yemeği Patatesli

Kara şimşek yemeği, kırmızı biber, kıyma, domates ve patatesli bir harmanın sunulduğu özgün bir Türk yemekidir. Doğal maddelerden yapılan bu lezzetin tadından çok kalıcı bir anınız olacak. Uzun süren ısıl işlemden sonra bu harmanın oluşturduğu kimyasal reaksiyonu, yemeğin kendini benzersiz bir lezzete dönüştürerek sağlıyor.

Kara şimşek yemeği, içerdiği tüm besinler sayesinde oldukça yüksek besin değerine sahip. Kırmızı biber, A, C, E ve K vitaminleri ve çok sayıda antioksidan içerir. Kıyma da B6 ve B12 vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve demir içerir, domates ise serbest radikallerden korunmak için çok faydalıdır. Patates de her türlü sağlıkla alakalı çok sayıda faydası olan C vitamininden yüksek miktarda içerir.

Kara şimşek yemeğinin hazırlanışı ise oldukça basittir. İlk olarak domates, biber ve patates küp küp doğranır. Daha sonra haşlanmış kıyma, karabiber, tuz, biber ve taze soğan ilave edilir. Daha sonra bu karışımın içinde yağda kızartılıp servise sunulur. Yemeğin lezzetleri, içerdiği besinlerin sayesinde zenginleşmiştir.

Sonuç olarak, herkesin seveceği bu lezzetli yemek, doğal besinlerden yapıldığı için de çok sağlıklıdır. Kara şimşek yemeği, sunumu kolay ve uygun maliyetli olduğu için, evinizde, arkadaşlarınızla ve hatta restoranlarda da lezzetli bir akşam yemeği olarak servis edilebilir.

kara şimşek yemeği patatesli

Kara Şimşek Yemeği: Tanım, Özellikleri ve Faydaları

Kara Şimşek Yemeği, ülkemizde çok popüler olan bir yemektir. İsmi, bu yemeğin karışımındaki kömürümsü meyve sularının görünümünden gelmektedir. İçerisinde sebze ve et karışımı bulunan Kara Şimşek Yemeği, sağlıklı ve lezzetli bir seçenek teşkil eder. Bu yemeğin en önemli özelliği, hazırlanmasının kolay olmasıdır. Patatesli olması ile de çok lezzetli bir tat elde etmek mümkündür.

Kara Şimşek Yemeği’nin hazırlanışı oldukça kolaydır. Bir tencerede et ve sebzeler pişirilir. Sebzelerin üzerine patates dökülür ve haşlanana kadar pişirilir. Sonrasında, et ve sebzelerin pişmiş olmasından emin olunur. Et, sebze ve patatesler tencereden çıkarılır ve sosu oluşturmak için bir tencerede biraz daha pişirilir. Bu sosu yeterli derecede pürelenmiş et ve sebzeler ile karıştırılır. Kullanılan sos, bir tavada kaynatılarak yeterince yoğunlaştırılır. Bu karışım, Kara Şimşek Yemeği’nin tamamlanmış hali olacaktır.

Kara Şimşek Yemeği, oldukça lezzetli ve besleyici bir yemektir. Bu yemeğin içerisinde et, sebze ve patates bulunur. Et, insanlar için çok önemli olan protein kaynaklarını sağlar. Sebzeler ise insanlar için çok önemli olan vitamin ve mineralleri sağlarlar. Patates ise insanlar için çok önemli olan karbonhidrat kaynaklarını sağlar. Bu nedenle, bu yemeğin içerisinde tam bir besin paketi bulunur. Bu yemeğin tamamı çok kolayca hazırlanır ve tüketilir. Ayrıca, bu yemeğin kalori miktarı da oldukça düşüktür.

Kara Şimşek Yemeği, farklı etler ve farklı sebzeler ile de hazırlanabilir. Bu nedenle, yemek çeşitliliği oluşturmak amacıyla her ana yemek çeşidinin içerisinde bulunan sebzeler ve etler kullanılabilir. Ayrıca, bu yemeğin pişirilmesi için türlü çeşitlerde soslar da kullanılabilir. Bu nedenle, herkesin istediği gibi bir Kara Şimşek Yemeği hazırlaması mümkündür.

Kara Şimşek Yemeği, çoğu yemekten daha çok sağlıklı ve lezzetli olduğu için ülkemizde çok popülerdir. Bu yemeğin içerisinde et, sebze ve patates bulunur ve bu sayede insanlar için önemli olan protein, vitamin ve mineraller ile karbonhidratların hepsi bu yemeğe dahil edilir. Ayrıca, bu yemeğin hazırlanışı oldukça kolaydır ve herkesin istediği gibi farklı çeşitlerde hazırlanması mümkündür. Bu nedenle, Kara Şimşek Yemeği, oldukça sağlıklı ve lezzetli bir seçenek teşkil etmektedir.

kara şimşek yemeği patatesli

Kara Şimşek Yemeği Nasıl Yapılır?

Kara Şimşek Yemeği, dünyanın her yerinde sevilen ve oldukça popüler bir yiyecek. Patatesli sürümü, klasik tariften çok daha lezzetli ve çekici hale gelmektedir. Patatesli Kara Şimşek Yemeği, kolayca hazırlanabilen, pratik bir yemektir. Tüm malzemeleri az bir zamanda elde etmek mümkündür; bu da hem zamandan hem de para tasarrufu sağlar.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği, küçük bir bardak yoğurt, yarım kilo tavuk eti, iki orta boy patates, bir saatte pişmeye hazır olacak şekilde dilimlenmiş defne yaprağı, bir çay kaşığı kurutulmuş karabiber, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı kimyon içeren basit bir tariftir. Yoğurt ve karışımı, tavuğu ve patatesleri tek tek ısırarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Tavuk eti, patatesleri ve defne yaprağını, yoğurdu ve baharatları bir kapta birbirine karıştırarak servis tabağına dökün.

Kişisel tercihinize göre, üzerinde patates ve yoğurt karışımının üzerine dilimlenmiş soğan, ince kıyılmış taze soğan, çilek gibi meyveler veya istediğiniz başka şeyler ekleyebilirsiniz. Bunları ekledikten sonra, tüm malzemeleri karıştırın ve buzdolabında birkaç saat bekletin. Daha sonra, patateslerin ve tavuğun yanı sıra yoğurdu da porsiyonlara ayırarak, karışımın üzerine dökün.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği, sevdiklerinizle birlikte keyifli bir akşam yemeği için mükemmel bir seçenektir. Çok lezzetli ve kolayca hazırlanabilen yemek, aile bütçesine de dosttur. Oldukça besleyici olan tavuk eti ve patates, kalsiyum, protein, potasyum ve diğer önemli mineraller içerir. Çok zengin bir vitamin kaynağı olan yoğurt, bu yemeğe çok besleyici bir özellik katar; ancak, çok fazla yoğurt kullanmak, yemeğin tuzlu olmasına neden olabilir.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği, sağlığınız ve aile bütçeniz için kolayca hazırlanmış, lezzetli ve besleyici bir seçenektir. Bu yemek, bir kutu meze olarak ya da et yemekleri arasında servis edilebilir. Patatesli Kara Şimşek Yemeği, her yaşa ve her mevsime uygun, sıkılmamış bir yemek seçeneğidir. Bu özellikleriyle, her zevke hitap eden lezzetleriyle, oldukça popüler olmaya devam ediyor. Şimdi, evinize dönüp yemek pişirmeye başlayabilirsiniz.

kara şimşek yemeği patatesli

Patatesli Kara Şimşek Yemeği Malzemeleri

Türk mutfağının lezzetli yemeklerinden biri olan Patatesli Kara Şimşek Yemeği, kolay hazırlanabilen, çok sevilen ve sofralardaki en gözde yemeklerden biri. Bu zengin patates çorbası, sıcak mevsimlerde bile misafirleri sofralara çekebiliyor. Üstelik lezzetiyle sayısız kez tatmış olan herkesin uzun süre hatırlayacağı şahane bir yemek.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği’nin hazırlanması için gerekli malzemeler ile birlikte ön hazırlıkların ve pişirme süreci oldukça basit. Öncelikle, bir tencerede kırmızı et, soğan, sarımsak, domates, tuz ve karabiber karıştırılır. Tencerenin içindeki etler pişirilene kadar, ocakta önceden kıyılmış haşlanmış patatesler eklenir. Daha sonra, çorbanın içine taze biber, kırmızı toz biber, karabiber, kekik ve taze nane eklenir.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği, taze ve hafif olan lezzetiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, çorba, düşük yağ ve kalorili olmasıyla da diyet yapanların tercihi olabiliyor. Çorba, çeşitli sebzelerin eklenmesiyle de değişik lezzetlerin ortaya çıkabileceği için oldukça zengin ve çok yönlü bir yemek. Son olarak, klasikleşmiş Türk yemeği olan Patatesli Kara Şimşek Yemeği, başlı başına bir keyif oluşturuyor.

Malzeme Miktar Fiyat Özellikler
Kırmızı Et 500 gr 25 TL Yumuşak ve besleyici
Soğan 1 adet 3 TL Pekiştirici
Sarımsak 3-4 diş 2 TL Aromalı
Domates 2 adet 3 TL Tatlı ve hafif
Tuz Yeterince 1 TL Tatlandırıcı
Karabiber Yeterince 1 TL Tatlandırıcı
Haşlanmış Patates 500 gr 4 TL Yumuşak ve besleyici
Taze Biber 50 gr 2 TL Lezzet veren
Kırmızı Toz Biber Yeterince 1 TL Lezzet veren
Kekik Yeterince 2 TL Lezzet veren
Taze Nane Yeterince 2 TL Lezzet veren

kara şimşek yemeği patatesli

Kara Şimşek Yemeği ile İlgili Lezzetli Fikirler

Kara Şimşek Yemeği, her biri ayrı ayrı lezzetli malzemelerden oluşan, Türk mutfağından gelen bir kadın çorbasıdır. Ortak bir özelliği, genellikle tavuk, patates ve soğan olmasıdır. Öğelerin miktarlarına bağlı olarak, her zaman farklı farklı lezzetli mümkün. Kara Şimşek patatesli, patatesin de karışımına eklenmesiyle daha fazla yoğunluk kazanır.

Kara Şimşek Yemeği hazırlanırken, pişirme süresi önemlidir. Öğelerin her biri pişirildiğinde, sosu tatlı olmalı ve koyu renk almalıdır. Pişirme süresi çok kısa olmamalı, böylece tavuk doğru pişer. Patatesler de pişerken, çok haşlanmamalıdır. Patatesler, tavuğun pişmesinden önce eklenmelidir.

Kara Şimşek Yemeği, pişirmeye başlamadan önce, haşlanmış et suyu ile tavuk ve sebzeler, kavanozda karıştırılarak marinasyon yapılmalıdır. Kavanozda karıştırılan öğeler, kaynatılarak suyu çıkarılmalı ve tuz eklenmeli, sonra sosu pişirmeli. Sosu, ateşin altından almalı ve yağ ve baharatlar eklenmesi, karıştırılmalıdır.

Kara Şimşek patatesli servis edilirken, İstanbul mutfağının meşhur ikramı olan cacık eşliğinde servis edilir. Kara Şimşek ile servis edilebilecek diğer seçenekler, turşu, yoğurt ve salata olabilir. İsteğe göre, esnek simit de servis edilebilir.

Kara Şimşek Yemeği, çok lezzetli bir kadın çorbası olmasının yanı sıra, çok kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanır. Lezzetli ve sanatsal olarak şık bir tabak hazırlamak için, süslemeler, tuz veya taze baharatlar, taze yeşillikler eklenebilir. Sonuç olarak, Kara Şimşek Yemeği, hafif, lezzetli ve çok kolay hazırlanan bir yemektir.

kara şimşek yemeği patatesli

Patatesli Kara Şimşek Yemeği: Tüketicilerin Yorumları

Patatesli Kara Şimşek Yemeği hayranları tarafından merakla beklenen bir üründür. Yemek, aromatik patatesler, taze soğan, kırmızıbiber, zeytinyağı ve haşlanmış tavuk göğsü ile yapılır. İçerisinde bulunan baharatlar sayesinde lezzeti mükemmele ulaşır. Tüketiciler yemeğin başarılı bir şekilde hazırlanması ve taze malzemelerin kullanılmasının önemini kabul etmektedir. Yaz aylarında yapılan patatesli kara şimşek yemeği, hava soğukladıkça çokça tüketilmektedir. Bu leziz yemeğin reçetesi oldukça kolaydır. Patatesler, tavuk göğsü, soğan ve kırmızıbiber küp halinde kesilir. Sonrasında zeytinyağında kızartılır ve tencereye konur. Üzerine bolca tuz, karabiber, tatlı toz biber, kimyon ve nane eklenir. Yemeğin pişirme süresi yaklaşık olarak 25 dakikadır. Et yumuşak olana kadar pişirilir.

Tüketiciler yemek hakkında pozitif yorumlar yapmaktadır. İçerisindeki lezzetli malzemelerin kullanılmış olmasından dolayı lezzetli bir yemek elde edilir. Üstelik bu yemeğin hazırlanması ile ilgili üretici garantisi olmadığı için tüketimin maliyeti düşüktür. Patatesli Kara Şimşek Yemeği sağlık için de faydalıdır. Patates, tavuk göğsü, ıspanak ve havuç gibi yiyecekler gibi protein açısından zengindir. Ayrıca yağ oranının düşük olması nedeniyle kilo kaybına yardımcı olur. Patates ve tavuk, kalp sağlığını korumak için önemlidir. Patates, magnezyum, potasyum ve demir gibi önemli minerallere sahiptir. Yemek, çoğu restoran ve otel tarafından satışa sunulmaktadır. Bu yüzden yemek, her türlü cüzdan için mükemmel bir seçenek olarak gösterilmektedir.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği’nin çeşitli lezzetleri bulunmaktadır. Sıcak, kuru, tuzlu ve baharatlı sürümler mevcuttur. Yemek, çocuklar için de kolayca hazırlanabilmektedir. Tüketiciler, çocukların yemeği sevmesi için ekstradan baharat kullanmaktadır. Bu yüzden patatesli kara şimşek yemeğinin çocuklar tarafından tercih edilmesi daha da artmaktadır. Yemek, çeşitli ekstralar ile de servis edilebilmektedir. Bunlar, mayonez, domates, salatalık, marul, soğan, kırmızıbiber, taze nane, limon, zeytin ve hardal sosudur.

Patatesli Kara Şimşek Yemeği, lezzetli ve kolayca hazırlanabilen bir yemektir. Yemek, protein içeriğinin yüksek olması ve diyetleri desteklemek için ideal bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Yemek, çeşitli ekstralar ile servis edilebilmektedir. Tüketiciler, yemeğin kalitesinin yüksekliğinden, ekstra malzemeler ile servis edilmesinden ve uygun fiyattan dolayı oldukça memnun kalmaktadır.

kara şimşek yemeği patatesli

Yeşil Mercimek Yemeği Kara Şimşek videolu

4-6 Kişilik 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme Yeşil Mercimek Yemeği Kara Şimşek Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı yeşil mercimek 4 su bardağı su mercimekleri haşlamak için 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ 2 orta boy soğan Yarım yemek kaşığı biber salçası 1 yemek kaşığı domates salçası 1 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı karabiber 5 bardağı sıcak su.

Git

kara şimşek yemeği patatesli

Havuçlu Patatesli Kara Şimşek

4-6 Kişilik 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme Havuçlu Patatesli Kara Şimşek Tarifi İçin Malzemeler 1;5 su bardağı yeşil mercimek 2 saat önce suya ıslayalım 3 tane patates 1 tane büyük boy havuç 1 tane kuru soğan 2 diş sarımsak 1 yemek kaşığı salça Yarım çay bardağı zeytinyağı 1 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber.

Git

kara şimşek yemeği patatesli

Kara Şimşek

Öncelikle orta boy bir tencereye sıvı yağını koyup üstüne soğanı, sarımsağı koyup bir güzel kavurun. Ben çok kavuruyorum. İri kalmasını sevmediğim için sonra kavurmayı koyuyorum. Dilerseniz normal et koyabilirsiniz. Ben yumuşak olmasını istediğim için kendi yaptığım kavurmadan koyuyorum.

Git

kara şimşek yemeği patatesli

Mercimek Yemeği Kara Şimşek

2-4 Kişilik 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme Mercimek Yemeği Kara Şimşek Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı yeşil mercimek 2 yemek kaşığı sıvı yağ 2 orta boy soğan 2 adet orta boy yeşil veya kırmızı biber 1 adet orta boy havuç 1 2 yemek kaşığı domates salçası 12 yarım yemek kaşığı biber salçası Tuz Karabiber Kimyon Kırmızı toz biber Ben de Yaptım.

Git

kara şimşek yemeği patatesli

Yeşil Mercimek Yemeği Kara Şimşek

4-6 Kişilik 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme Yeşil Mercimek Yemeği Kara Şimşek Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı yeşil mercimek 3 kaşık sıvı yağ 1, 5 kaşık salça 1, 5 su bardağı kaynar su 2 adet orta boy soğan 1 yemek kaşığı yemeklik toz kırmızı biber Tuz Ben de Yaptım Yeşil Mercimek Yemeği Kara Şimşek Tarifi Nasıl Yapılır? Not Ekle Tarifi Yazdır.

Git

Kara Şimşek Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

🍆PATLICAN VE PATATESİN EN PRATİK HALİ🥔 Can’lı Pratik Tarifler.

Git

Yeşil Mercimek Kara Şimşek Yemeği Nasıl Yapılır? Tarifi

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber 1 çay kaşığı karabiber 1,5 çay kaşığı tuz Üzerine geçinceye kadar sıcak su 1 yemek Kaşığı tereyağ 1 yemek Kaşığı silme un Yeşil mercimek yemeği nasıl yapılır? YEŞİL MERCİMEĞİ BİRDE BÖYLE DENEYİN 📣 YİYEN BİR TABAK DAHA İSTİYOR 🔝NEFİS YEMEK TARİFLERİ Watch on Filizin Mutfağı Reklam Önceki İçerik.

Git

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

10 dakika PİŞİRME SÜRESİ 30 dakika Bu tarif Yemek editörü tarafından üretilmiştir. Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi İçin Malzemeler Mercimeği Haşlamak İçin: 1,5 su bardağı yeşil mercimek önceden ıslatılmış 2,5 su bardağı su Soğanlı Harcı İçin: 4 yemek kaşığı zeytinyağı.

Git

Erişteli Yeşil Mercimek Karaşimşek

Merhaba. İlk olarak bi tencerede mercimeğimizi 20 dk haşlıyoruz. Diğer yandan soğanlarımı küp küp doğrayıp ayrı bir tencerede çok az sıvı yağ ekleyerek kavuralım. Ardından salçaları, baharatları ve knoru ekleyip güzelce karıştıralım. Karıştıktan sonra rendelenmiş domatesleri ekleyelim.

Git

Karaşimşek Yeşil Mercimek Yemeği

1 1 4 35 dk. 4-6 Beğen FB’ta Paylaş Deftere Ekle MALZEMELER: 1 Su Bardağı Yeşil Mercimek 1 Adet Kuru Soğan 1 Adet Domates 1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası 1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası 12 Kapya Biber 2 Adet Sivri Biber Tuz Sıvıyağ TARİFİ – NASIL YAPILIR ? : Yeşil mercimek yemeği yapmak için mercimeği yıkayıp haşlanmadı için bir tencereye alıyoruz.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir