1. Anasayfa
 2. Otomobil

Kartondan Araba Yapımı

Kartondan Araba Yapımı

Günümüzde kartondan araba yapımı oldukça yaygınlaşmış bir tekniktir. Karton arabalar, çocukların eğlenceli bir oyun aracı olarak en iyi şekilde kullanılması gereken canlı bir resimdir. Günümüzde kartondan araba yapımı oldukça kolaydır; bu, evde kartondan harika arabalar yaratmak için gerekli malzemelerin çoğunun zaten mevcut olmasına bağlıdır.

Öncelikle, kartondan araba yapmak için gerekli olan temel malzemeler düz bir karton, çok kullanışlı bir bıçak ve boya. Düz bir karton, arabanın arka ve ön taraflarını oluşturmak için kullanılır. Bunun yanı sıra, çok kullanışlı bir bıçak kullanılarak kartonu istenen şekle getirilebilir.

Kartonu istenen şekle sokmak için öncelikle, arabanın şeklini gösteren ölçülü bir plan çizmek önemlidir. Böylece, arabanın tamamlanmasına yardımcı olacağı gibi, kullanılacak malzemelerin ne kadarına ihtiyacınız olduğunu da öğrenmiş olursunuz. Ardından, kartonu ölçülü plan doğrultusunda kesebilirsiniz.

Son olarak, arabaya istenen tasarımı vermek için boya kullanılabilir. Klasik görünümünü sevenler için, sadece beyaz ve siyah boya kullanılabilir. Farklı renkler elde etmek isteyenler için, arabanın her yüzeyine farklı renkler verilebilir. Kartondan arabaların tamamlanmasından sonra, birkaç dakika içinde sonuçlar oldukça etkileyici olabilir.

Kartondan araba yapımı, evde kolayca yapılabilecek ve son derece eğlenceli bir uğraştır. Bu, çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, kreatif bir şekilde özgün arabaları yaratabilmeleri anlamına gelir. Kartondan araba yapmak, çocukların yaratıcılıklarını geliştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda yeteneklerini de geliştirmeye olanak tanır.

kartondan araba yapımı

Karton Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Karton malzemesi, her zaman kolay kullanılabilen ve kolay işlenebilen, yüksek performanslı, dayanıklı ve uygun maliyetli bir malzeme olarak kullanılan bir malzemedir. Orta kalınlıkta kartondan yapılabilecek her türlü projede kullanılabilir. Karton üretiminde ortaya çıkan sonuçlarla, çevreci olarak kullanıldığı durumlarda ekonomik avantajlar sağlamak mümkündür.

Karton, çoğu kez mürekkep, baskı ve kolaj uygulamalarıda kullanılmaktadır. Kartonu çeşitli şekillerde kesebilir, yapıştırabilir veya eşleştirebilirsiniz. Karton havlu, gazete, karton, teleskop, plastik, poşet veya korkuluk gibi çeşitli malzemelerden oluşur. Kartonların kalınlıkları ve çapı çoğu zaman 0,5 mm ile 3 mm arasındadır.

Karton kullanımı özellikle kartondan araba yapımı projelerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Karton arabayı oluşturmak için tasarlanmış geniş bir düzlem kullanılarak kesilebilir. Ayrıca, arabayı çerçevelere ayırmak için daha ince bir karton kullanılabilir. Örneğin, arabanın kaputu için daha ince bir karton kullanılabilir. Araba kolayca köşelerine çivi, vidalar veya tırnaklar ile sabitlenebilir. Güvenlik amaçlı arabanın tozluklarına da kasnaklar takılabilir.

Karton arabanın şeklinin değiştirilmesine ve çeşitli renklerde boyanmasına olanak sağlar. Karton arabanın üst yüzeyinden kolayca çizimler ve şekiller oluşturulabilir. Eğer istenirse arabanın yüzeyi için şeffaf bir bez kullanarak renkler daha da canlı ve etkileyici hâle getirilebilir.

Bir karton arabayı yapmak için, karton malzemeleri ile birlikte, kesme bıçağı, makas, yapıştırma jelleri, kalem veya kalıplar ve diğer malzemeler gereklidir. Karton arabanın yapımı ise, yaşa, yetenek ve özveriye göre birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Sonuçta, basit bir karton arabayı yapmak, başarılı bir şekilde tamamlanmış bir proje olarak görünebilir.

kartondan araba yapımı

Kartondan Araba Yapımı Malzemeleri

Kartondan araba yapımı, çocukların ve yetişkinlerin birlikte araba kurma ve yapma aktivitesinin eğlencesi. Kartondan araba yapımının üstün yanı, araba kurulmasında kullanılan malzemelerin çoğunluğunun basit ve ucuz malzemeler olması. Kartondan araba yapımı için gerekli olan temel malzemeler arasında karton, PVC bantlar, ip, bilyalı iğne, metal yaylar, ısı yalıtım malzemeleri, kalın tel veya çelik boru parçaları, kablolama malzemeleri, sıcak yapıştırma ve PVC parçaları sayılabilir. Kartondan arabaların yapımında kullanılan diğer malzemeler ise sürgülü gözler, halka, rondelalar, kablo kayışı, fren ve vites kutuları, sürücü koltuğu, kaporta, jantlar, lastikler, lastik çizgiler ve paslanmaz çelik kilitleme sistemleri olabilir. Kartondan arabalar kartondan oluşan bir kasaya sahip, tüm malzemelerin ve parçaların çabuk kurulumu için kolayca takılabilir.

Kartondan araba yapımı projelerinde kullanılan diğer malzemeler arasında iç yalıtım malzemeleri, kaporta malzemeleri, kuyruk kısmı ve ön farlar, ışıklar, vites kolu, direksiyon simidi, sürücü koltuğu, motosikleti çalıştırmak için gerekli parçalar, süspansiyon sistemi, kapılar, çamurluklar, göstergeler ve çok sayıda parça olabilir. Kartondan araba yapımında kullanılan bazı metal parçalar arasında kablolama, vites kutusu, mandallar, hareketli parçalar, çarklar, kranklar ve silindirler sayılabilir. Kartondan araba yapımında ayrıca kullanılan diğer malzemeler arasında galvaniz boru, kalın tel, plastik, vinil, kimyasallar, toz boya ve termal yalıtım malzemeleri sayılabilir. Bu malzemeler araba yapımının başarısıyla birlikte araba için en iyi performansı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Kartondan araba yapımı için gerekli olan malzemeler için, çoğu zaman üretici tarafından önerilen malzemelerin kullanımı tavsiye edilir. Kartondan araba yapımı malzemelerinin özellikleri, araba yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişecektir. Kartondan araba yapımı malzemeleri arasındaki fiyat farkları da malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Doğru araba malzemeleri seçimi, arabanın güçlü, dayanıklı ve güvenilir bir araba olmasını sağlayacaktır. Kartondan araba yapımı malzemeleri seçerken, malzemelerin kalitesine, özelliklerine ve fiyatlarına dikkat etmek önemlidir.

kartondan araba yapımı

Kartondan Araba Yapımı Adımları

Kartondan araba yapmak, kolay ve eğlenceli bir hobidir. Çocuklar için harika bir eğlence, yetişkinler için ise hobi olarak da kullanılabilir. Yapımı, düzeltmesi ve çalıştırılması kolaydır. İlk olarak kartondan araba yapmak için gerekli temel materyallerin bulunması gerekir. İyi bir kalitedeki karton, yapıştırıcı ve artık metal parçalar ile kesici aletler. Bunların tamamı kolayca bulunabilmektedir. Daha sonra, araba tasarımına başlanmalıdır. Tasarım, kartondan çeşitli şekiller çıkarmak için kullanılan kesici aletler ile oluşturulmalıdır. Tasarımın ne kadar detaylı olacağı kullanıcıya kalmıştır.

İkinci adım, kartondan araba yapmak için gerekli parçaların bir araya getirilmesidir. Takım parçaların ilk önce kesilerek çıkarılması önemlidir. Sonrasında ise yapıştırıcı ile bir araya getirilmelidir. Karton parçaların yapıştırılması, tasarımın bir sonraki adımı olan şekillendirmeye başlanmasını sağlar. Son olarak, kartondan araba için gerekli toplam parçaların çıkarılmasının ardından kullanıcının isteğine göre boyama yapılabilir. Nihai ürün, kartondan araba yapmak için gerekli olan parçaların bir araya getirilmesi ile ortaya çıkar.

Kartondan araba yapımı, hem doğru materyalleri sağlamak hem de doğru kullanmak şartıyla uzun süreli bir hobi olabilir. Eğer kullanılan materyaller doğru ise, arabalar yıllarca kullanılabilecek kadar güvenli olur. İyi bir kartondan araba yapımı için, kartondan araba parçalarının doğru şekilde bir araya getirilmesi önemlidir. Son olarak, arabanın güvenli kullanımı için, yetişkinlerin arabanın kullanımına eşlik etmesi tavsiye edilir.

kartondan araba yapımı

Karton ile Araba Montajı

Karton ile araba montajı, tüm dünyada en çok tercih edilen tasarım ve yapım teknolojisi haline geldi. Karton tasarımı, çevre dostu ham maddelerden yapılan güvenli ve dayanıklı bir araç sağlamak için kullanılmaktadır. Bu tür yapılar, çok az madde ve hafif maliyetler ile yapılabilir.

Kartondan araba yapımı için, direkt olarak araba kabini için kullanılan kalınlık, karton kullanılan kalınlık ve tedarikçiden alınan diğer malzemeler kullanılır. Kartonlar arabanın cabriolet veya sedan versiyonlarının tasarımına göre kesilir. Bu şekilde araba tasarımına göre kullanılan kalınlık, ayrıca güçlendirici malzemelerin tipi ve miktarı da belirlenir.

Araba kabini için kullanılan karton, kalınlık ve güçlendirici malzemelerin mükemmel uyumu için araba yapımında özel bir makine kullanılır. Karton kalınlığı, araba tasarımına göre belirlenir ve arabaya güç vermek için gerekli olan diğer malzemeler uygulanır. Karton malzemesinin özelliğine bağlı olarak, arabanın kutusu, kapılar, direksiyon aracı, iç ve dış panelleri yapılır ve kartondan araba montajı yapılır.

Kartondan araba montajı ayrıca, arabanın estetiğinin ve aerodinamiğinin iyileştirilmesi için karbon fiber veya fiberglas gibi ek malzemeler ile de donatılabilir. Bu donanım, arabaya sürücüsü için yüksek bir güvenlik sağlar ve arabanın estetik görünümünü artırır. Karton malzemesinin özelliğine bağlı olarak, motor, suspansiyon, direksiyon, fren vb. gibi diğer arabanın parçaları da kullanılabilir.

Kartondan araba montajı, araba üreticileri ve tüketicileri için cazip bir seçenek haline gelmiştir. Bu tür arabalar, diğer arabalardan daha hafif ve daha kolay üretilebilir. Sonuç olarak, kartondan araba montajı, araba üretimindeki maliyetleri azaltmak ve çevreyi korumak için en iyi seçeneklerden biridir.

kartondan araba yapımı

Kartondan Arabanın Fonksiyonları

Kartondan arabalar her ne kadar hayal gücü gösteren ve özgün bir konsept olsa da, çevreye dost çözümler sunan bu araba modelleri çok sınırlı bir fonksiyon çerçevesinde kullanılabilir. Kartonun yüksek oranda geri dönüşümü ve kolay taşınabilirliği, bu arabaların ekonomik üretilmesini ve düşük bakım maliyetleri ile birlikte daha cazip hale getirmektedir. Kartondan arabaların, çevreye duyarlı olarak tasarlanmış motorları, yakıt tüketiminin düşürülmesi, daha az karbon salınımı ve daha az kirliliğe neden olan özellikleri ile, bu arabaların çevre dostu çözümleri sunduğu doğrudur.

Kartondan arabalar neredeyse tüm normal arabalar gibi çalışır, ancak aslında araçların sağladığı işlevsellik ve konfor düzeyinin ulaşılması çok daha zor olabilir. Bununla birlikte, bu arabalar için sunulan motor seçenekleri, yakıt da dâhil olmak üzere tasarruf edebileceğiniz özellikleri sunabilir. Karton, neredeyse her turlu kullanım için kullanılabilen kolay bir malzemedir ve ekonomik üretim için ideal bir seçenektir. Bu da, kartondan arabaların temel malzeme olarak daha uygun fiyatlara satılmasına neden olabilir.

Kartondan arabalar, istenilen herhangi bir araba modeli üretmek için, bir araba tasarımcısının gerekli özelliklere sahip olması gereken birçok turbo, parça ve aksesuara sahip olmalarını gerektirmektedir. Ayrıca, kolayca katlanabilen kutu modeli, aracın kolayca sürüşe hazır hale getirilmesini kolaylaştırır. Bununla beraber, kutu model, kutu katlanabilir olması nedeniyle araba taşımacılığı için de yeni bir özelliktir.

Kartondan arabalar, ekonomik üretim maliyetleri ve çevreye olan duyarlılık nedeniyle popüler olmaktadır. Karton katlanabilir olması nedeniyle, araba taşımacılığı için de güvenli ve etkili bir seçenektir. Bununla birlikte, kartondan arabaların, normal motorlu arabalarla karşılaştırıldığında sınırlı bir aralıkta sürüş ve maksimum hız gibi fonksiyonlarının olması, bu arabaların daha sınırlı bir kullanım alanına sahip olduğunu gösterir. Kartondan arabaların temel malzeme maliyetleri, yakıt tüketimi, bakım maliyetleri ve çevreye olan duyarlılıkları nedeniyle, bu arabaların tercih edilen bir seçenek olduğu açıktır.

kartondan araba yapımı

Kartondan Araba Yapımı

1.8K 223K views 4 years ago Gırla Sanat Tüm Videolar Kartondan yapmış olduğumuz bu araba; basit bir maket araba örneğidir. Mukavva kartondan yapmış olduğumuz bu basit ve hoş görünümlü.

Git

kartondan araba yapımı

Kartondan Araba Yapımı HONDA CIVIC

little pen 10.8K subscribers -Bu videomda kartondan HONDA CIVIC yapımını gösterdim. Sizde evinizdeki geri dönüşüm malzemelerle yapabilirsiniz , iyi seyirler .

Git

kartondan araba yapımı

KARTONDAN ARABA YAPIMI.

Eğlenceli Kartonlar 704 subscribers Subscribe 647 90K views 3 years ago CARDBOARD CAR MAKİNG. Hello friends today, how to make a carton car? I tried to shoot video. It was a simple but nice car. I.

Git

kartondan araba yapımı

KARTONDAN BASİT ELEKTRİKLİ ARABA YAPIMI

KARTONDAN BASİT ELEKTRİKLİ ARABA YAPIMI Mr. Cemil 163K subscribers Join Subscribe 600 73K views 1 year ago Dc motor ile neler yapılır serimin bu videosunda dc motor ve kartondan.

Git

kartondan araba yapımı

Kartondan Araba Yapımı: Karton İle Oyuncak Araba Nasıl Yapılır

Kartondan yapılabilecek olan faaliyetlerden biri de oyuncak araba yapımıdır. Kartondan araba yapımı oldukça basit ve zevklidir. Şimdi bu yazımızdaki adımları takip ederek kolayca kartondan oyuncak araba yapabilirsiniz. Kartondan Oyuncak Araba Malzemeleri Büyük mukavva ya da karton Boş tuvalet kağıdının rulosu.

Git

KAĞITTAN ARABA YAPIMI

Kağıttan neler yapılır. Kağıttan araba yapımı. Origami yapımı. Origami araba yapımı. Kağıttan herşey. Kartondan neler yapılır. Oyuncak yapımı. Kağıttan . Oyu.

Git

little pen

Kartondan Araba Yapımı JEEP RUBICON How To Make JEEP RUBICON from cardboard kendinyap diy diecast 5.4K views10 months ago Kartondan Araba Yapımı | How To Make Car From Cardboard | kendinyap.

Git

Evde bulunan basit malzemelerle kartondan araba yapıyoruz

Hazırlanışı Karton kolinin alt kıvırma kısımları kesilir. Üst tarafta kalan kıvırma yerlerinden uzun olanlar kesilir. Üstte kalan iki kısa kenar ön ve arka cam olmak üzere kullanılır. Kısa kenarlardan birisinin ön tarafına alüminyum folyo ile cam yapılıp yapıştırılır.

Git

Kartondan Araba Nasıl Yapılır?

Kartondan Araba Yapımı Arabaları balonla yarıştırıyoruz. Uçan arabalar yapıyoruz. Kartondan, pipetlerden, balondan yapılmış kolay arabalarda bakalım yarışı kim kazanacak. Kendi ellerinizle balon gücüyle araba yapmak ister misiniz. O halde doğru yerdesiniz. Sizlere kartondan araba nasıl yapılır balonla nasıl çalışır tüm aşamaları ile hazırladık.

Git

Karton Kutudan Araba Yapımı Kartondan Araba Nasıl Yapılır?

Karton kutudan araba yapmak hem çocuğunuz hem kendiniz için iyi bir eğlence olabilir. İstediğiniz ve çocuğunuzun hayalindeki arabayı önce küçük bir kâğıda çizin ve renkleri dahil her ayrıntısına karar verin ve sonra elinizdeki boş kutularla bu çizdiğiniz arabayı hazırlamaya başlayın.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir