1. Anasayfa
 2. Yemek

Yemek Kabı

Yemek Kabı

Yemek kabı, günümüzde evlerde, cafe ve restoranlarda oldukça yaygın olan ve her bütçeye uygun birçok çeşidi bulunan tür bir gereçtir. Tarifleri kolayca yapılan bu gereç, ev yemeklerinde ve seyahatlerde yemekleri saklamak için kullanılan en popüler araçlardan biridir. Yemek kabının tarihi MÖ 1. yüzyıla kadar dayanıyor ve çeşidi sofraların sunduğu farklı lezzetlerle zenginleşmeye devam ediyor.

Günümüzde, yemek kabları iki farklı tip olarak adlandırılır. Plastik yemek kabları, ev ve seyahat için ideal olan, kolayca saklanabilen, yemekleri saklamak için pahalıya mal olan, ama uzun ömürlü ve kullanımı kolay olan ve genellikle çoklu katmanlı olanlardır. Bunlar, çevre dostu ve dayanıklı malzeme olan silikon gibi farklı malzemelerden üretilmiştir. Diğer tür ise cam, porselen veya seramik olanlardır. Cam yemek kabı kalıcı olmasıyla tercih edilir ve her zaman sıcak veya soğuk olan bir yemek saklamak için kullanılabilir.

Yemek kabının üretiminde kullanılan malzemenin özelliklerinden çok, içerisine koyulan yiyeceklerin taze ve lezzetli kalmasına katkıda bulunan özellikleri önemlidir. Örneğin, seramik ya da cam kabın kapağının geniş olması, bu kabın hava akışına izin verdiği için yiyeceklerin daha uzun süre tazeliğini koruduğu anlamına gelir. Yemek kablarının kısmi olarak veya tamamen su geçirmez olması, içerisine konulan yiyeceklerin hava ve nemden korunmasını sağlayarak saklanmasını kolaylaştırır.

Yemek kabının son yıllarda birçok değişik modeli çıkmasının birçok sebebi vardır. Bunlardan biri, daha önce hiç olmadık kalıplar ve şekiller olmasıdır. Şekli, çocuklara daha kolay kullanım sağlaması için her zamankinden daha eğlenceli ve büyüleyici yapılmıştır. Ayrıca, bu kabların görünümünün değişmesi, son kullanıcıların yemek kabının çevresindeki diğer gereçlerle bütünleşmesini sağlamıştır. Yemek kabının çeşitliliği, kullanıcıların lezzetleri çeşitlendirmesine ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesine de yardımcı olmuştur.

yemek kabı

Yemek Kabının Özellikleri

Yemek kabı, mutfağınızda çok yönlü bir kullanım imkanı sağlayan bir üründür. Yemek kabları, yemek pişirme, toplama ve saklama işlemlerinde çok faydalıdır. Yemek kabı çeşitleri, malzemelerinizi daha verimli kullanmanızı, her seferinde farklı bir lezzet oluşturmanızı ve daha önceden hazırlanmış yemeklerinizi daha uzun süre saklamanızı sağlar. Yemek kabının en önemli özellikleri her tür yemeği saklamak için uygun olması, şık bir tasarıma sahip olması ve çok yönlü bir kullanımı mümkün kılmasıdır.

Yemek kabının fiyatları, çeşidine ve kalitesine göre değişir. Bazı yemek kabları malzemeden oluşurken, bazıları camdan, alüminyumdan ve diğer malzemelerden üretilmektedir. Malzemenin ne olduğuna bağlı olarak, yemek kablarının özellikleri de farklılık gösterir. Örneğin, camdan yapılmış yemek kabları dayanıklılıkları nedeniyle daha uzun süre korunurken, alüminyumdan yapılmış yemek kabları ise kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilir.

Yemek kabının diğer özellikleri arasında kolay temizlenebilme, kapaklı olması ve çeşitli boyutlarda olması sayılabilir. Kapaklı olan yemek kabları, yemeklerinizi taze tutmak ve kokularının dağılmasını önlemek için ideal bir seçenektir. Kolay temizlenebilme özelliği ise, her zaman temiz ve hijyenik bir mutfak için önemlidir. Yemek kablarının farklı boyutlarda olması ise, farklı büyüklüklerdeki yemeklerinizi saklamanızı ve hatta bazılarında ısıtma özelliği bulunan bu kabları kullanarak sıcak yemekler de yiyebilmenizi sağlar.

Yemek kabının çeşitli özellikleri, her zaman mutfağınızın vazgeçilmez aksesuarı haline gelmesini sağlar. Yemeklerinizi önceden pişirmenizi, toplamanızı ve saklamanızı kolaylaştıran bu ürün, her mutfağın olmazsa olmazıdır.

yemek kabı

Yemek Kabının Faydaları

Gündelik yaşamımızda sık sık kullandığımız yemek kabları, stresli iş temposu veya keyifli öğle tatillerinde bizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kablar, gıdalarımızı kolayca saklayabilmemizi ve sevdiğimiz yemekleri istediğimiz zamanda dışarıda tüketebilmemizi sağlıyor. Yemek kabının faydaları her geçen gün artan talep gösteriyor.

Yemek kabları güvenli, sağlıklı ve pratik özellikleri ile öne çıkıyor. Bunların içerisinde birçok model ve renk bulunmaktadır. Yemeğinizi sizin istediğiniz şekilde saklayabiliyorsunuz. Ayrıca mikrodalga fırınlarda kullanılabiliyorlar. Bu özellik sayesinde her zaman taze ve lezzetli yiyecekler tüketebilirsiniz.

Yemek kablarının sızdırmaz ve ısıya dayanıklı özellikleri sayesinde, çocuklarınızın okul öğle yemeklerinin saklanması için ideal malzemelerdir. Ayrıca, evde, ofiste, parkta veya plajda yiyecek tüketmek için de kullanılabilirler. Bu sayede, yiyeceklerinizin sıcak ve temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı yüksek olan bu kabların avantajlarının yanı sıra, çoğu kişiye uygun fiyatları da mevcuttur. Bu yüzden, yemek kabının faydalarından faydalanmak isteyen herkes bu ürünü kolaylıkla satın alabilir.

Yemek kabının kaygan ve antistatik özelliği, evde, ofiste veya seyahatte kullanım imkanı sunar. Bu kabların yapılarında kullanılan plastik malzeme, sağlığa zararlı maddeler içermediğinden emin olabilirsiniz. Bu sayede, yemeğinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kısaca, yemek kabının faydaları, evde veya seyahatte yemek tüketiminizi kolaylaştırarak, zaman, maliyet ve kaliteyi şaşırtıcı derecede arttırıyor. Bu yüzden, kullanımı kolay, sağlıklı ve pratik olan yemek kabları, herkesin evinde olması gereken bir ürün.

yemek kabı

Yemek Kabının Nasıl Temizlenir?

Yemek kabının temizliği her zaman önemlidir. Yemek kabının doğru şekilde temizlenmesi, yemeklerin daha leziz, hijyenik ve taze olmasını sağlar. Yemek kabının temizlenmesi, sadece su ve sabunla uygun bir şekilde yapılmalıdır. Yemek kabının temizlenmesi için su ve sabun kullanıldıktan sonra, kabın içinde kalan bakteri ve mikrop ortadan kaldırılmalıdır.

Yemek kabının temizlenmesi için önce kabın içinden suyun dökülmesi gerekir. Bunu yapmak için, kabın kapağının hafifçe açık kalması veya hava girişi olan bir delik yaratılması gerekir. Daha sonra kabın içinde kalan suyun çıkarılması gerekir. Bunun için, kabın içinden bir teleskop veya suyu çeken bir sucuk gibi araçlar kullanılabilir. Kabın içindeki bakteri ve mikropların tamamen öldürülmesi için, kabın içinde su, sabun ve beyaz sirke koyulabilir. Beyaz sirke, suyu ısıtılmış ve beyaz sirke katılarak kabın içerisine eklenir. Sonra, kabın içinde kalan sıvıyı dökerek kabın içindeki sıvıyı boşaltılır.

Kabı sabun ve su ile temizlemek için, kabın içine sabunlu su konmalıdır. Kabının sabunlu suyla ovulması için, bir fırça veya ped kullanılabilir. Sonra, kabının sabunlu suyla yıkanması gerekir. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, kabın suyla iyice durulanması gerekir. Durulama işlemini tamamladıktan sonra kabın içindeki içerikleri çıkarmak gerekir. Son olarak, kabın iyice kurulanması ve öyle serin bir ortamda muhafaz edilmesi gerekir. Ayrıca, kabın yemeklerin saklanacağı bir ortamda kullanılmadan önce her zaman temizlenmesi gerekir.

Yemek kabının temizlenmesi, düzenli olarak yapılmalı ve özellikle önemli gıda maddelerinin saklandığı kabın çok daha dikkatli ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Yemek kabının temizlenmesi, hijyenik ve taze yemekler yapmak için önemlidir. Ayrıca, hijyenik olmayan bir yemek kabı, yemeklerin uzun süre saklanamayacağı ve hızlı bir şekilde bozulacağı anlamına gelir.

yemek kabı

Yemek Kabı Nasıl Seçilmelidir?

Yemek kabı, günlük olarak çok sık kullandığımız bir ev eşyasıdır. Doğru bir şekilde seçilmezse, hem yemeğin tadını, hem de miktarını etkileyebilir. Ayrıca malzeme seçimi ve kalitesi, sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Yemek kabı seçerken, öncelikle yemeklerimizin ne kadar büyük ve ne kadar derin olacağına karar vermeliyiz. Dolabızda ne gibi sebzeler ve etler yapacağımıza göre seçim yapmamız gerekir. Sebze veya et yemekleri için kullanacağımız kabın büyüklüğünü ve derinliğini doğru ayarlamalıyız. Ayrıca, yemek kablarının miktarı göz önünde bulundurulmalıdır. Bütçeye uygun olarak doğru kabı seçmek de çok önemlidir.

Yemek kabı için seçeceğimiz malzemenin sağlığa uygunluğu çok önemli. Genellikle paslanmaz çelik, seramik, cam ve aluminyum kullanılır. Bu malzemelerin çoğunlukla uygun olduğu kabul edilir. Ancak, cam ve seramik kabların kırılma riski daha yüksektir. Aluminyum kabların içerisindeki sulu yemeklerde reaksiyonlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla, paslanmaz çelik kabın en uygun seçenek olduğu bilinmektedir.

Yemek kabı seçerken, kapak halinde veya gövde halinde seçim yapılabilir. Kapaklı kablar, kaynatma ve depolama için daha uygundur. Ayrıca, kapaklı kablar daha kullanışlıdır, çünkü kapaklarını kolayca açıp kapatabiliriz.

Yemek kabı satın aldıktan sonra özenle bakımının yapılması gerekir. Yemek kabının düzenli olarak silinmesi, kirlenmesini engelleyecektir. Kullanım sonrası kabın özel deterjanlar kullanılarak yıkanması ve kurutulması gerekir. Böylece, kabın uzun süre kullanılabilmesi sağlanacaktır.

Son olarak, yemek kabı seçerken stil, boyut, malzeme, görünüm ve fiyat gibi kriterler dikkate alınmalıdır. İhtiyacınıza gore doğru seçim yapılarak, yemeklerinin daha taze, hafif ve lezzetli olması sağlanabilir.

yemek kabı

Yemek Kabının Ömür Süresi

Yemek kabının ömür süresi, ürünün kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. En iyi kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen yemek kabıları, istenilen ömür süresini sağlayabilir. Yemek kabının ömür süresi, ayrıca bakım seviyesine, kullanım gerektiren hava koşullarına ve kullanıcının özenine bağlıdır. Yemek kabının ömür süresine önem vermek, üreticiler açısından müşteri memnuniyetini sağlamak ve ürünün kullanım süresini uzatmak için çok önemlidir.

Yemek kabları, hava koşullarına ve kullanıcı özenine dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilir. Temel olarak, bu ürünler poliüretan veya metal gibi sağlam malzemelerden daha uzun sürelerde kullanılabilir. Yemek kabı yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, ömür süresini etkiler. Yemek kabı üreticilerinin kullandığı malzemelerin kalitesi, birçok zamana dayanıklılık ve yüksek performans sağlar. Bu malzemeler, kullanıcılara daha uzun süre kaliteli ürünler sunmak için kimyasallardan korunur.

Yemek kabının ömür süresi, ayrıca, kullanıcının bakım seviyesine de bağlıdır. Yemek kabının kullanımına bağlı olarak, her kullanımdan sonra mutlaka temizlenmesi ve saklanması gerekir. Yemek kabı kozmetik olarak temizlenirse, kullanımda sorun yaşanmaz. Yemek kabının temizliği, ömür süresini olumsuz yönde etkileyebilecek kir ve tozların ortadan kaldırılmasını sağlar. Yemek kabının ömür süresini uzatmak için, saklama kurallarına uyulması gerekir. Yemek kabını toz, duman, ışık veya sıcaklık gibi faktörlerden koruyarak, mümkün olduğu kadar uzun bir ömür süresi elde etmek mümkündür.

Yemek kablarının satın alınması, tasarımının ve kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yemek kablarının ömür süresini uzatmak için, kaliteli ürünlerin satın alınması ve bakım seviyesine önem verilmesi gerekir. Yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen yemek kabları, kullanıcıların beklentilerini karşılayan uzun süreli kullanım sağlar.

yemek kabı

Yemek Termosu Fiyatları ve Modelleri

Tantitoni Tedemeı Paslanmaz Çelik Yuvarlak Kaşıklı Yemek Taşıma Kabı 530ml 57 Son 7 Günün En Düşük Fiyatı! 243,70 TL Çok Al Az Öde Sepete Ekle Sepete Eklendi Hızlı Teslimat Kargo Bedava 3 Shotay Kırık Beyaz Beslenme Kabı Çelik Termos 650ml 799 TL Çok Al Az Öde Sepete Ekle Sepete Eklendi Kargo Bedava 5.

Git

yemek kabı

Yemek Taşıma Kabı Fiyatları ve Modelleri

yemek taşıma kabı ile ilgili 163 ürün bulduk Sıralama Reklam Yeni Ürün Çift Katmanlı Yemek Kabı Vakumlu Taşınabilir Sap Meyve Gıda Konteyner Mikrodalga Çatal Kaşı Bölmeli 571,05 TL % 9 520,00 TL Sepette %10 indirim Çubuk Çelik Yemek Taşıma Kabı Sefer Tası 1 No 437 137,00 TL Yeni Ürün.

Git

yemek kabı

Yemek Termosu Fiyatları ve Modelleri

Zojirushi Yemek Termosu – Yemek Saklama Kabı 1.47L 14 1.592,10 TL Paslanmaz Çelik Yemek Tası Isı Yalıtımlı 3 Katlı Yemek Termosu Ofis Kamp Lunchbox Yeşil 425,00 TL Esbit Sculptor Palanmaz Çelik Yemek Termosu 0,50 L 940,00 TL Esbit Sculptor Paslanmaz Çelik Yemek Termosu Siyah 1L 734,40 TL.

Git

yemek kabı

Yemek Kapları Kategorisinde Çok Satanlar

Yemek Kapları Kategorisinde Çok Satanlar #1 Meleni Home 18’li Set Sızdırmaz Kapaklı Kare Erzak Saklama Kabı 6x 650ml- 1300 Ml- 1900 Ml Antrasit 22 323,86 TL ile 1 teklif #2 Jumbo Globe 9 Parça Rendeli Karıştırma & Saklama Kabı Seti 34 815,52 TL ile 1 teklif #3 Karaca Forbs 12 Parça Saklama Kabı 28 199,99 TL ile 3 teklif #4.

Git

yemek kabı

Beslenme Kutusu Fiyatları ve Modelleri

Beslenme kabı içerisine konulan gıdalar yemek aralarında rahatlıkla tüketilebilir. Çeşitli markalar tarafından tasarlanan birçok model bulunur. Gıda ile temas eden bu malzemeler kaliteli materyallerden elde edilir. İçerisinde bulunan yiyeceği sağlıklı biçimde saklaması için özel olarak tasarlanan modeller hayatı kolaylaştırır.

Git

Yemek Taşıma Kabı

Yemek saklama kabı, mutfakta yaygın olarak kullanılan hayat kurtarıcı ürünlerden biridir. Özellikle ev hanımlarının vazgeçilmez gereçleri arasındadır. Her türlü yiyeceği farklı sıcaklıklarda saklamanıza yardımcı olur. Birçok farklı şekilde kullanabileceğiniz formu mevcuttur.

Git

Amazon: Yemek Kapları: Mutfak: Saklama Kapları, Kap Takımları

Paşabahçe Snow Box Yeşil Kapaklı Saklama Kabı 275 cc 24 79 84TL Önceki Fiyat: 93,18 TL Lav Fresco Büyük Tekli Cam Saklama Kabı, Şeffaf 115 55 86TL Lav Fresco Orta Boy Tek Parça Cam Saklama Kabı, 720 cc 36 50 32TL LAV Cube 2’li Saklama Kabı 89 Size özel öneriler 21499TL.

Git

Yemeğini Yanında Taşımak İsteyenlere En Pratik Yemek Saklama Kapları

Zwilling Thermo Yemek Kabı Mutfak ürünlerinin dayanıklılığı ve fonksiyonelliği ile öncü markalarından Zwilling’in Thermo yemek kabını da listemize aldık tabi. Çift duvarlı izolasyonu bulunan Zwilling Thermo Yemek Kabı, vakumlu yalıtımlı kabı ile içinde bulunan gıdayı, 8 saate kadar sıcak veya 11 saate kadar soğuk tutabilir. Döner bir kilidi vardır.

Git

Yemek Kapları

Outdoor Yemek Kabı – Isı Yalıtımlı – Mavi – 0,8L – MH500 ₺640. QUECHUA Outdoor Yemek Kabı – Isı Yalıtımlı – Mavi – 0,8L – MH500 3 Isı Yalıtımlı Yemek Kabı – Siyah – 0,5L ₺400. QUECHUA Isı Yalıtımlı Yemek Kabı – Siyah – 0,5L 27 EKO TASARIM.

Git

Yemek Saklama Kabı Fiyatları ve Modelleri

Mickey Mouse Koleksiyonu Bento Yemek Saklama Kutusu 450ml Donald Duck. MINISO. ₺ 149.99 ₺ 135.99.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir