1. Anasayfa
 2. Yemek

Ytü Yemek

Ytü Yemek

Yemek, insanlar için hem fiziksel hem zihinsel olarak önemli bir gereksinimdir. Günlük olmasına rağmen, bazı durumlarda özel bir önemi vardır. Özellikle Türk mutfağının oldukça zengin çeşitliliği, yiyeceklerin tadının yanı sıra insanlar arasında bağlılık ve sembolik anlam taşımasının gücünü artırır. Yemekler, bir paylaşım aracı olarak kullanılır ve kimlik, özgürlük, hürmet, sevdiklerimizi iletişimde bulunmak için bir aracının kültürel olduğunu anlatır.

Türk yemekleri, çoğu kez köklerinin Mısır, Anadolu ve Yunan mutfağına dayandığı, farklı kültürlerin etkisiyle zenginleşen meyvelerinden oluşur. Lezzetli ve güzel pişirilmiş yemekler ile soslar, yemekleri eşsiz bir şekilde tatlandırır. Bulgur Pilavı, Kebaplar, Dolmalar, Köfte, Baklava, İskender, Lahmacun, Pilav, Börek, Çorbalar, Kavurma, Meze gibi seçenekler, lezzetlerin hakim olduğu bir yemek çeşitliliğidir.

Türk mutfağının neşesi, yemek yapmanın insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmede önemli bir rol oynadığından kaynaklanıyor. Yemeklerin tadından çok, insanlar arasındaki iletişimin oluşturulmasıyla ilgili önemi vardır. Yemekler arasında arkadaşlar, aile ve dostlar arasında hem gönderecekleri mesajı, hem de samimi yakınlığını gösterir.

Türk yemekleri, oldukça çeşitlidir ve insanların bereketi, tatmin olmuş hissetmelerini sağlar. Yemekler, yabancı ülkelerden gelen turistlerin oldukça etkilendiği kültürel etkinliklerdir. Yemeklerin her biri, kimliklerini yansıtır ve paylaşmak için aracılık eder.

Türk yemeklerinin lezzeti, çoğu zaman tarifleri uyarınca yapıldığında mükemmeldir. Ancak tariflerden öte, insanların yiyecekleri nasıl paylaştıkları ve bunun anlamının ne olduğu, yiyeceklerin tadını tamamlar. Yemeklerin spesifik tadının yanı sıra, kültürel önemi de vardır ve insanların haklarını anlatır.

ytü yemek

Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Yemek yapmak herkesin için keyifli bir zaman geçirmektir. Bu, temel malzemelerle lezzetli bir yemek yapmanın pratik bir yoludur. Yemek yapmanın püf noktaları, adım adım olabilecek kadar kolaydır.

Bir yemek tarifini okuduktan sonra, yemeği hazırlamak için gerekli malzemeleri listeleyin. Tüm malzemeleri topladıktan sonra, her bir malzemenin nasıl işleneceği hakkında kısa bir fikir edinin. Örneğin, sosun olması için domatesleri doğrayacaksınız veya kızartmak için patatesleri doğrayacaksınız. Bu küçük ön hazırlıklar, yemeğinizi çabuk ve etkileyici bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir yemek pişirmek için gerekenlerden birincisi, malzemeleri doğru oranda kullanmaktır. Pişirme süresini ve pişirme seviyesini belirlemek önemlidir. Ayrıca, özellikle ilk defa yemek yapıyorsanız, pişirme süresini kısaltmaya çalışmayın. Çünkü, belirli bir yemeği pişirmek için gerekli olan pişirme süresini bilmeden, yemek pişirmenin püf noktalarını kullanamayabilirsiniz. Yemek pişirme süreleri, yemek tariflerinde belirtilir.

Yemek pişirirken ekstra baharatlar kullanmak, lezzetli bir yemek yapmanın anahtarıdır. Baharat seçimi, pişirdiğiniz yemeğin türüne, tadına ve renk seçimine göre değişir. Günlük olarak tüketeceğiniz yemeklerin lezzetini arttırmak için, çeşitli tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanarak besinleri bir araya getirebilirsiniz. Fakat, yemek yaparken ekstra baharatları kullanırken, dozajını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Yemek yapmak üzerine deneyim kazandıkça, yemek yapma becerilerinizi geliştirecek ve başarılı sonuçlar elde etmeyi öğreneceksiniz. Yemek tariflerini deneyerek ve yemek pişirme teknikleri üzerine küçük değişiklikler yaparak, size özel lezzetler yaratabilirsiniz. Yemek yapmaya başladığınız günden itibaren, yemek yapmanın püf noktalarını derinden öğrenecek ve mükemmel yemeklerin sırrını ortaya çıkaracaksınız.

ytü yemek

Yemek Yapmanın Sağlık Faydaları

Sağlık, her insanın öncelikli hedeflerinden bir tanesi olmalıdır. İnsanlar sağlıklı yaşamak için sağlıklı gıdaların tüketmesi gerekir. Günümüzde çoğu insan restoranlarda yemek yiyor İçin çoğu zaman çok fazla para ödemek zorunda kalıyor ve bazı zamanlar da sağlıksız yiyecekler yiyorlar. Yemek yapmak sağlık açısından çok faydalı bir alışkanlık olabilir. Yemek yapmanın sağlık yararları çoktur. Bunlar şunlardan başlıca olarak sıralanabilir:

 • Gıdalar tam olarak ne kadar tüketileceğinden emin olunması: Yemek yaparken, gıdaların tam olarak ne kadar tüketileceğini kontrol edebilirsiniz. Günümüzde restoranlarda servis edilen yemeklerin miktarları genellikle sağlık için çok fazla olabilir. Yemek yapmak, insanların ne kadar yemek yediğinden haberdar olmasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı Besin Seçimini Geliştirme: Yemek yaparken, sağlıklı sebze ve meyveleri, dengeli diyetleri, çok fazla tuzlu yiyecekleri, çok yağlı yiyecekleri, besin değerlerini ve çok daha fazlasını seçebilirsiniz. Sağlıklı seçimleri yapmak, sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.
 • Yiyeceklerin Kalitesini Kontrol Etme: Yemek yaparken, ne tür malzemelerin kullanılacağının kontrolünü sağlamak mümkündür. Kaliteli gıdaları seçmek, sağlık açısından çok önemlidir. Bu malzemelerinin kullanımı, yiyeceklerin organik olarak üretilmiş olmasını ve daha yüksek besin değerinde olmasını sağlar.
 • Gıdaların Uygun Şekilde Pişirilmesini Güvence Altına Alma: Yemek yaparken, gıdalar doğru şekilde pişirilmelidir. Gıdaların doğru pişirilmesi, besin değerlerinin korunması ve zehirli maddelerin üretilme ihtimalinin azaltılması için önemlidir.

Ayrıca, yemek yapmak, her kesimden insanlar için keyifli bir uğraş olabilir. Yemek yapmak, insanların kendi içlerinde tatmin edici bir duygu oluşturduğu ve özgürlük hissettiği bir görev olabilir. Yemek yapmak, insanların birlikte vakit geçirmek ve bir araya gelmek için bir aracı olabilir – bunun olumlu etkileri insanların duygu durum ve sosyal beceri gelişiminde meydana gelir.

Sonuç olarak, yemek yapmanın sağlık yararları çoktur. Yemek yapmak, insanların sağlıklı besinleri seçmesine, gıdaların uygun şekilde pişirilmesine, gıdaların kalitesini kontrol etmesine ve özgürlük hissi oluşturmasına yardımcı olur. Yemek yapmak, insanların sağlıklarını iyileştirmesi için çok önemlidir.

ytü yemek

Taze Malzemelerin Önemi

Taze malzemelerin önemi, yemek yapmak söz konusu olduğunda çok büyüktür. Tabii ki konserve ürünler, konserve sebzeler ve çorbalar da mevcuttur. Ancak, taze malzemelerin sunmuş olduğu besin değerleri, lezzet, kokular ve çeşitlilik karşısında önemli bir durumdadır. Taze malzemeler, tüketicilere sağladıkları birçok fayda nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Taze malzemeler özellikle yemek yapmak alışkanlığı olan kişiler tarafından tercih edilir çünkü, ev yemekleri çeşitliliği ile birlikte, lezzet, tat ve kokuda çok daha zengin bir şekilde sunulabilmektedir. Ayrıca taze malzemeler, şu anda mevcut olan sebze, meyve, et ve tahıllardan daha uzun süre sonra bozulmaz. Son olarak, taze malzemelerin fiyatları, konserve ürünler, konserve sebzeler ve çorbalara göre çok daha uygun olduğu unutulmamalıdır.

Taze malzemelerin önemi, aslında, her çeşit yemek yapımında olduğu gibi, yemek yapmak için de çok büyüktür. Taze malzemelerin kullanımı, yemeklerin lezzetini ve kalitesini arttırmaktadır. Ayrıca taze malzemelerin kullanımıyla, mevcut olan sebze, meyve, et ve tahıllardan daha uzun süre sonra bozulmaz. Son olarak, taze malzemelerin yemek yapma maliyeti, konserve ürünler, konserve sebzeler ve çorbalara göre çok daha uygun olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, yemek yapmak konusunda, taze malzemelerin önemi, aslında çok büyüktür. Taze malzemeler, lezzet, kokular ve çeşitlilik açısından çok önemlidir. Ayrıca taze malzemelerin kullanımıyla, mevcut olan sebze, meyve, et ve tahıllardan daha uzun süre sonra bozulmaz. Son olarak, taze malzemelerin yemek yapma maliyeti, konserve ürünler, konserve sebzeler ve çorbalara göre çok daha uygun olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, yemek yapmak için taze malzemelerin kullanımı önerilmektedir.

ytü yemek

Yemek Yapmanın Hızlı Yolları

Günümüzde, herkesin yoğun bir iş ve eğlence hayatı yaşadığı gerçeğini kabul ediyoruz. Yemek yapma işi, çoğu zaman zor olan ve zaman alan bir iş olarak görülmektedir. Ancak, bu oldukça zor olan işin yapılmasını kolaylaştırmak için, Türkiye’de geliştirilen Yemek Yapmanın Hızlı Yolları adı verilen bir sistem mevcuttur. Yöntem, yemekleri hızlı ve kolay bir şekilde pişirmek için kullanılabilecek basit, kullanımı kolay ve ucuz malzemeleri kapsamaktadır. Bu malzemeler, yemeklerin pişirme süresi ve miktarının azaltılmasına yardımcı olur, tüketim maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur ve tüm bu özellikleriyle, herkesin kendi zevklerine göre yemek pişirme konusunda daha fazla özgür olmasını sağlar.

Ytü Yemek olarak adlandırılan bu sistem üç temel özelliğe sahiptir. İlk olarak, yemeklerin pişirilmesi için gereken malzemelerin hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Örneğin, sebzeleri, etleri veya deniz mahsullerini kesme, haşlama veya ısıtma işlemlerini kolaylaştırır. İkincisi, malzemelerin pişirilmesi için gerekli olan süreyi önemli ölçüde azaltır. Böylece tüm yemekler kolayca pişirilebilir. Son olarak, malzemelerin pişirilmesi için gereken maliyetin düşürülmesini sağlar. Sistem, çoğunlukla ucuz ve kolay bulunabilecek malzemeler kullanılarak, yemekleri pişirmenin maliyetlerini azaltır.

Yemek Yapmanın Hızlı Yolları sistemi, herkesin kendi zevklerine göre yemek pişirme hakkında daha fazla özgür olmasını sağlayan ve maliyetleri azaltan bir süreçtir. Sistem, çabuk ve kolay yemek pişirme özellikleri için de çok etkilidir. Buna ek olarak, yemek pişirme süresini ve maliyetini azaltan malzemelerin seçimi için de çok yardımcıdır.

Sonuç olarak, Yemek Yapmanın Hızlı Yolları sistemi, herkese kendi zevklerine göre yemek pişirme, kolay ve hızlı bir şekilde pişirme ve maliyetleri düşürme konusunda özgürlük sağlayan etkili bir süreçtir. Sistemin kullanımı, herkesin zamanını ve paradan tasarruf etmesini kolaylaştıracaktır.

ytü yemek

Yemek Yaparken Tüketilen Kalori Miktarı

Yemek yaparken tüketilen kalori miktarı, bir kişinin günlük kalori ihtiyacına ve yemek yapımındaki yöntemlere bağlı olarak çeşitli olabilir. Yemek yapmanın kalori miktarının önemli olmasının nedeni, insanların günlük kalori ihtiyacını karşılamak ve kilo alarak sağlıklarını korumaktır. Genellikle, kişinin günlük kalori ihtiyacına bağlı olarak, düzenli olarak yemek yapmak, gün içinde yeterli besin alımını sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir etkendir.

Kalori, her bir yemek için değişiklik gösterebilir. Bir tabak sebze yemek, normal bir öğünde yaklaşık 100-150 kalori içerirken, sebzelerden oluşan yemeklerin yanı sıra yağ ve tahıllar da içeren yemekler yaklaşık 200-250 kaloridir. Buna ek olarak, etli bir yemek yapmak için iki öğünden fazla kalori tüketebilirsiniz.

Kalorileri tüketme oranınızı azaltmak için, etli yemekleri etlerin yerini fasulyelerle veya sebzelerle değiştirebilirsiniz. Ayrıca, haşlanmış veya ızgara eti yerine yağını azaltmak için kızartılmış eti tercih edebilirsiniz. Eti haşlamadan önce, tavuğu soyarak yağını daha da azaltabilirsiniz. Ayrıca, kalori tüketimini düşürmek için, yağlı ve tuzlu yiyecekleri veya içecekleri tüketmekten kaçınabilirsiniz.

Yemek yaparken tüketilen kalori miktarının, kişinin günlük kalori ihtiyacına göre ayarlanması önemlidir. Bir diyetisyen ya da sağlık profesyoneline danışarak, sizin için en uygun kalori miktarını belirlemeleri gerekir. Kaloriyi kontrol etmek, sağlıklı ve dengeli beslenme için her zaman önemlidir.

ytü yemek

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri Yemek Listesi PersonelÖğrenci Alakart 01-05-2023 Pazartesi PersonelÖğrenci Alakart YOGURT ÇORBA 155 ETLİ TAZE FASULYE 210 HAVUÇLU PİRİNÇ PİLAVI 278 AYRAN 70 CEVİZLİ BAKLAVA 288 SALATA 170 SANDVİÇ BÜFESİ 370 EZOGELİN ÇORBA 145 YOĞURT ÇORBA 155 .

Git

ytü yemek

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı

YTÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Resmi sitesi . 30 Mart 2023 Perşembe Günkü Akşam Yemek Hizmeti Hakkında [29.03.23] Ramazan Ayında Geçerli Akşam Yemek Hizmeti Hakkında [20.03.23] 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerinin İadesi Mahsuplaşmasına İlişkin Duyuru [09.03.23].

Git

ytü yemek

YTÜ Yemekhane Yemek Listesi

YTÜ Yemekhane Yemek Listesi | YTÜ Kampüs YTÜ Yemekhane Yemek Listesi Bilgilendirme: Yemekhanede karşılaştığınız hijyen, menüye uygunluk vb sorunlarınızı karşılaştığınız anda yemekhanedeki üniversite yetkilisine bildirerek tutanak tutturmanız önemli rica olunur. Aramıza Katıl! Şifrenizi mi unuttunuz? Beni Hatırla Hesabınız yok mu? Ücretsiz Kayıt Ol.

Git

ytü yemek

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri YEMEKHANELERİMİZ Üniversitemizin Beşiktaş ve Davutpaşa kampüslerinde yerinde üretim sistemi ile günlük yaklaşık 10.000 öğrenci ve çalışana yemek hizmeti verilmektedir.

Git

ytü yemek

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı

DUYURULAR Yemek Servis Saatleri Hakkında 01.10.2021 04.10.2021 Pazartesi günü itibariyle yemek servis saatleri öğle yemeği için 11:30 – 14:30 akşam yemeği için 16:30 – 19:15 olarak güncellenmiştir. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Akşam Yemek Hizmeti Hakkında 24.04.2023 Yüzme Havuzu Hakkında 13.04.2023.

Git

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri. HAKKIMIZDA. Üniversitemiz Öğrenci ve personelimize en iyi hizmeti sunabilmek, kaliteli yemek çıkarılmasını sağlamak, beslenme ile ilgili problemlerin çözümlenmesini ve denetlenmesini sağlamak, oluşabilecek sorun-şikâyetlere çözüm bulmak ve bunları uygulamak ve uygulatmak adına .

Git

YTÜ SKS Daire Başkanlığı Yemek Hizmetleri

YEMEK LİSTESİ. Menüde 4 kap yemek yer almaktadır. Öğrencilerimize tabldot usulü yemek verilmekte , 1 çeşit çorba ,3 çeşit ana yemek kırmızı ya da beyaz etli yemek , vejeteryan yemek , salata sandviç büfesi , 1 çeşit yardımcı yemek ve 4.çeşitte ise 5 çeşitten oluşan seçmeli menü salata,zeytinyağlı,tatlı,meyve,içecek olarak sunulmaktadır.

Git

Akıllı Yeşil Kampüs

YTÜ Covid-19 Portalı . YTÜ Yemekhanelerinde Öğrencilere Yönelik Askıda Yemek Hizmeti. 5 Ekim 2021 Comments off. Devamını Oku. YÖK Engelsiz Üniversite Ödülleri 2021’de 2 fakültemiz daha “Mekanda Erişilebilirlik Ödülü” almaya hak kazandı. 8 Mayıs 2021 Comments off.

Git

Ytü yemek menüsü

YTÜ yemekhane kaça kadar açık? 04.10.2021 Pazartesi günü itibariyle yemek servis saatleri öğle yemeği için 11:30 – 14:30 akşam yemeği için 16:30 – 19:15 olarak güncellenmiştir.

Git

Yıldız Teknopark’tan YTÜ Öğrencilerine Yönelik Yemek

YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde pilot olarak başlayan projenin en büyük destekçilerinden biri de YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ oldu. Yıldız Teknopark’ın sponsor olarak desteklediği sosyal sorumluluk projesi için 2020 yılında 1767 askı kullanılırken, 2021 yılında ise bugüne kadar toplam 151 adet askı kullanıldı.

Git

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir